Četrdesetak splitskih studenata koji su ljetos radili posredovanjem student-servisa u tvrtki Montmontaža – Plinovodovod na gradnji plinovoda između Skradina i Šibenika još uvijek čekaju svoj mukotrpno zarađeni novac.
– Uvjeti u kojima se radilo bili su ekstremni: na vrućinama koje su dosezale 40 stupnjeva Celzijevih radilo se po 13 sati dnevno uz tri litre vode na petnaestak ljudi, bez ikakvog zaklona i zaštitne opreme. Unatoč svemu, posao je odrađen u nadi da će se zarađenim novcem moći platiti fakultet i ostalo. Ali nikakav novac do danas nije isplaćen! – požalili su se studenti, koji su se javnosti obratili putem Mreže solidarnosti.
I SC ih se odrekao
Svjesni su da su djelić u moru od 70 tisuća građana u Hrvatskoj koji trenutačno rade bez plaće, ali, poručuju, to ne smije značiti mirenje sa situacijom.
– Možda vlasnicima i direktorima tvrtke nas 40-ak i 200-tinjak tisuća kuna duga ništa ne znači, ali zarađeni novac nama je uvjet za normalni život i studij. Zato pozivamo sve u sličnoj situaciji i sve koji imaju razumijevanja da podrže naša potraživanja i da se zajedno borimo za svoja prava – pozivaju studenti i najavljuju akcije koje će biti oglašene u Splitu i Zagrebu.
– Žalosno je da sa 20-ak godina moramo ovo prolaziti i da toliko nas u Hrvatskoj ima iste probleme, dok javnost šuti – zaključuju.
Krivo im je što je i Studentski servis, preko kojega su posao dobili i odradili, od svega digao ruke.
– Oni žale za svojom provizijom od 17 posto, ali jasno se ograđujući stavkom ugovora koja kaže da u slučaju neisplate ne postoji nikakva solidarna odgovornost Studentskog centra – svjesni su studenti da ih matična organizacija neće zaštititi u ovom slučaju.
Direktor se ne javlja
Pokušali smo razgovarati i sa Zdenkom Lalićem, direktorom Montmontaže – Plinovoda, no jučer je cijeli dan bio zauzet, pa je njegov komentar izostao.
Ipak, neslužbeno doznajemo, tvrtka je već neko vrijeme u blokadi pa, dok se to ne riješi, nitko od vjerovnika ne može očekivati da će dobiti svoj novac. Provjerili smo, računi su im blokirani od sredine kolovoza.
– Uprava i poslodavac ignoriraju naša traženja iako su svojim stalnim zaposlenicima preko sestrinskih tvrtki isplatili dugovani iznos – kažu studenti i poručuju da se neće pomiriti s tim.
Takve i slicne dogadjaje sam par puta cuo. Nije mi jasno da je tako nesto moguce! Ako postoji radni ugovor i ako je radik bio na poslu, kako moze drzava dozvoliti da placa nebude isplacena. Meni je poznato da uu tom slucaju, zavod za nezaposlene isplacuje place, a taj novac uzima od poduzetnika ili ga tjeda u stecaj. Barem u Njemackoj je tako.