- Razišao sam se s Vladom nakon što je naš vicepremijer ustvrdio da je granica u Malostonskome zaljevu utvrđena 1999. prvi put, pa se ugovor Tuđman - Izetbegović može valjano ratificirati običnom većinom glasova u Saboru. Moje je mišljenje da je granica iz 1991. promijenjena 1999. i da je zbog toga za ratifikaciju potrebita dvotrećinska većina svih zastupnika. Važno je u Saboru utvrditi da je Hrvatska stekla svoje državne granice 1991. i da je granica s BiH 1999. našom greškom, a ne hotimično, promijenjena, izjavio je akademik Davorin Rudolf u intervjuu za sarajevsko Oslobođenje.
Rudolf, sveučilišni profesor međunarodnog prava, sada član Savjeta predsjednika Republike Hrvatske za vanjsku politiku, od 1990. do 1992. ministar pomorstva i ministar vanjskih poslova RH objasnio je i zašto je to važno.
>>Slučaj \"škoji\": Ne trguje se ni kamičcima!
- Zbog održanja načela uti possidetis iuris koje važi za sve novostvorene države u svijetu: državne su granice one koje su zatečene na dan proglašenja neovisnosti. Hrvatske 25. lipnja 1991. Granice, prema tome, nisu katastarske, etničke, povijesne, osmanlijske ili mletačke, ne ovise o vlasništvu zemljišta, već su one koje je u doba raspada Jugoslavije imala ondašnja Socijalistička Republika Hrvatska, kazao je Rudolf i dodao kako su sve države nastale na području bivše Jugoslavije morale svojedobno dati izjavu o priznanju zatečenih granica.
>>Padne li ugovor, to bi značilo novo utvrđivanje cijele granice s BiH
- Takva izjava je bila uvijet za međunarodno priznanje od članica Europske unije i, primjerice, za ulazak u Ujedinjene narode. Načelo uti possidetis potvrdila je čuvena Badinterova komisija sastavljena od predsjednika ustavnih sudova Njemačke, Italije, Francuske, Španjolske i Belgije u odluci o granicama bivših jugoslavenskih federalnih republika. U mišljenju 11. siječnja 1992. Komisija je istaknula: „...to je opće načelo, povezano je sa stjecanjem neovisnosti ma gdje do njega došlo. Očigledan cilj toga načela jest izbjegavanje opasnosti da se ugroze neovisnost i stabilnost novih država bratoubilačkim ratovima\", zaključio je Davorin Rudolf.
"našom greškom" Jel može imena i prezime ljudi koji su napravili tu pogrešku? I sankcije...