Haradinaj za Washington Post:

'Srbi su nam nudili priznanje Kosova za ustupanje dijela teritorija'

Kosovo
Foto: LAURA HASANI/REUTERS/PIXSELL
1/2
30.11.2018.
u 15:25

Izvor blizak kosovskom predsjedniku Hashimu Thaçiju kazao je za Večernji list da je ideja o razgraničenju, odnosno podjeli Kosova došla upravo od Johna Boltona koji pokušava nagovoriti američkog predsjednika Donalda Trumpa da vrši pritisak na kosovske dužnosnike da pristanu na podjelu Kosova.

“Srbija želi stvoriti etnički čistu državu, oduzeti ljudima državljanstvo i protjerati ih iz njihovih domova, što je ‘previsoka cijena’ koju nudi predsjednik Srbije Aleksandar Vučić za priznanje neovisnosti Kosova”, napisao je kosovski premijer Ramush Haradinaj u autorskom tekstu za The Washington Post naglašavajući da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, uz podršku Rusije, nudi priznanje u zamjenu za dio teritorija Kosova.

Nemoguć izbor

“Pred stalnim napadima iz Srbije, čiji je cilj ugrožavanje suvereniteta, sigurnosti i prosperiteta Kosova, ima nekih koji bi voljeli da se Kosovo uvuče u tzv. mirno etničko čišćenje na Balkanu. To je kratkovidan pokušaj da se popusti pred nasilnikom u nadi da će nasilje prestati. Mi to nećemo učiniti. Umjesto toga ćemo se usprotiviti onima koji nas pokušavaju iskoristiti, a istovremeno ćemo raditi u pravcu dugotrajnog i sveobuhvatnog mira”, napisao je Haradinaj dodajući da su Srbija i njena saveznica Rusija odbile priznati suverenitet Kosova.

Dodao je i da su se borili da blokiraju primanje Prištine u UN, kao i da je Srbija, kršeći Bruxelleski sporazum o normalizaciji odnosa, radila prema tome da blokira put Prištine prema članstvu u EU i mnogim međunarodnim organizacijama.

Kosovo
1/3

Između ostalog, Haradinaj je napisao da se od Kosova traži “da načini nemoguć izbor koji bi umanjio žrtve američkih vojnika, ugrozio stabilnost regije i zaprijetio američkim saveznicima“. Analitičari su uvjereni da tekstom koji je premijer Ramush Haradinaj objavio u The Washington Postu želi potaknuti administraciju Donalda Trumpa, koja u zadnje vrijeme pasivno gleda na situaciju na Kosovu, i podsjetiti je kako, u slučaju da na Kosovu dođe do rata, prvi će stradati američki vojnici predvodnici međunarodnih snaga KFOR-a.

Nema sumnje da se dolaskom Johna Boltona, savjetnika američkog predsjednika Trumpa za nacionalnu sigurnost, smanjio američki interes za Kosovo jer javna je tajna da je Bolton jako dobar s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Izvor blizak kosovskom predsjedniku Hashimu Thaçiju kazao je za Večernji list da je ideja o razgraničenju, odnosno podjeli Kosova došla upravo od Johna Boltona koji pokušava nagovoriti američkog predsjednika Donalda Trumpa da vrši pritisak na kosovske dužnosnike da pristanu na podjelu Kosova.

Predsjednik Kosova Hashim Thaçi u zadnje je vrijeme izložen velikim pritiscima najvećeg saveznika Kosova SAD-a da pristane na sporazum o razgraničenju sa Srbijom prema kojem bi u konačnici Srbija sebi pripojila sjever Kosova.

Kada se predsjednik Thaçi nije više mogao oduprijeti pritiscima da prepusti Srbiji sjever Kosova, tražio je u zamjenu Preševo, Medveđe i Bujanovac što je potvrdio u ekskluzivnom razgovoru za Večernji list.

Međutim, predsjednik Thaçi kazao je kako se “ni pod kojim uvjetima i okolnostima ne može pregovarati o Mitrovici, Gazivodama i Trepči.”

“Kosovo nije BiH”

– Ja u tome ništa ne vidim sporno. Svakako, to će biti jedan proces razumijevanja, mirovni proces, te obostrani sporazum. Ako predsjednik Vučić i ja dogovorimo mirovni sporazum, nitko ne može biti protiv toga. Ja svojom idejom i prijedlogom izbjegavam podjelu Kosova, a samim tim i stvaranje zajednice srpskih općina što bi u neku ruku bila nova Republika Srpska na Kosovu koja bi potpuno bila izvan funkcije Republike Kosovo. Mi nećemo dopustiti da se to dogodi. Pogrešan je pristup onih koji uspoređuju Kosovo s BiH. BiH je potpuno različit, kompliciraniji i stariji problem i bit će ga teže riješiti nego kosovski problem. Ako kosovski slučaj bude presedan, bit će to pozitivan presedan, ni u kojem slučaju negativan. U slučaju postizanja sporazuma, njime nikako nećemo ugroziti prijateljske zemlje u regiji – kazao je predsjednik Thaçi u intervjuu za Večernji list.

Za razliku od predsjednika Thaçija, premijer Ramush Haradinaj protivi se bilo kakvoj razmjeni teritorija, odnosno razgraničenju jer smatra da je to igra vatrom koja bi svaki čas mogla zapaliti čitavu regiju.

Pogledajte video: Obuka kosovske vojske

Ključne riječi

Komentara 62

PL
plavibljesak
16:03 30.11.2018.

Šljiva je porasla,ista ona iz Kremenskih proročanstava i svi će Srbi pod nju stati i biti će to država Šljivija ili ti Srbija.Amen.Tako i bi ubrzo,poslije slijedeće agresije balkanskog plemena.

DU
Deleted user
16:11 30.11.2018.

Srbi predvođeni Pupovcem isto žele na praviti srpske općine i u Hrvatskoj , navodno samo "kulturne" . Treba srbija postati etnički čista ali da sve srbe vrati natrag u srbiju.

MP
mpetro35
16:07 30.11.2018.

baš me zanima što vojvodina čeka ... ostaće pašaluk vrlo mali

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije