EPPO U RUMUNJSKOJ

Sredstva za istraživanje bolesti trošio na putovanja i jahtu. Uhićen dok se pokušavao ukrcati na avion

Romanian coast guards take part in a drill off the Black Sea port city of Constanta
Foto: Stringer/REUTERS
1/2
12.07.2023.
u 08:55

Sumnja se da su osumnjičenici koristili drugu tvrtku pod svojom kontrolom za izradu faktura sa znatno uvećanim cijenama

Pune ruke posla imao je Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) zadnjih tjedna u Rumunjskoj. Pokrenute su dvije odvojene istrage protiv više osoba koje se sumnjiče za subvencijske prevare. U prvom slučaju pokrenuli su istragu protiv više osoba koje se sumnjiči da su počinili subvencijsku prevaru jer su 8,5 milijuna eura iz EU fondova, namijenjenih  za medicinska i informatička istraživanja, koristili za druge svrhe. Mozak te operacije uhićen je na bukureštanskom aerodromu dok se pokušavao ukrcati na avion za Atenu. Na kraju, on i dvojica mu osumnjičenika nisu pritvoreni, no određene su im mjere opreza; zabranjeno im je napuštati zemlju, ne smiju kontaktirati međusobno i sa svjedocima te se moraju u točno određeno vrijeme javljati policiji.

Sumnja se da su spomenutu subvencijsku prevaru počinili u sklopu kriminalne organizacije, a još ih se sumnjiči i za pranje novca, krivotvorenje isprava... EPPO je istraživao dva projekta nabave medicinske i informatičke opreme i softverskih licencija, a nabava te opreme sa  70 posto financirala se sredstvima iz EU fondova. Jedan projekt bio je usmjeren na osnivanje istraživačkog odjela za liječenje  neuromotornih bolesti, dok se drugi trebao baviti razvojem inovativnih softverskih programa za borbu protiv ilegalne trgovine robom. Ukupna vrijednost ugovora iznosi oko 9 milijuna eura.

Prema ugovorima o financiranju, korisnici su morali platiti i dostaviti dokaz o uplati svog privatnog doprinosa. Taj doprinos iznosio je 30 posto vrijednosti svake fakture koju je izdao dobavljač opreme. Tek kada bi to napravili, imali bi pravo na isplatu preostalih 70 posto.

Sumnja se da su osumnjičenici umjesto toga simulirali proceduru dodjele ugovora o nabavi. Činili su to kako bi oba ugovora o nabavi dodijelili tvrtki pod njihovom kontrolom, a koja nije imala kapaciteta ni sredstava za nabavu opreme. Osim toga, sumnja se da su osumnjičenici koristili drugu tvrtku pod svojom kontrolom za izradu faktura sa znatno uvećanim cijenama (otprilike tri puta više od stvarne). Članovi skupine sumnjiče se i da su krivotvorili isprave kojima su potvrđivali da je oprema kupljena i da radi ispravno. U većini slučajeva, prema dokazima, oprema je kupljena puno kasnije, nakon što su neopravdano primili isplate od upravljačkog tijela za EU fondove.

POVEZANI ČLANCI:

Kako bi ovjerili uplatu svog privatnog doprinosa, osumnjičenici su za svaku fakturu lažirali plaćanja, pa su polagali gotovinu na račune korisnika, uplaćivali novac za opremu na račune dobavljača koje su kontrolirali, da bi potom taj novac podizali u gotovini... Dio nezakonite dobiti, osumnjičenik koji se smatra vođom te kriminalne grupacije, potom je koristio za održavanje jahte, ali i za više međunarodnih putovanja... Sumnja se da su osumnjičenici pribavili imovinsku korist od oko četiri milijuna eura, a zaplijenjena im je imovina vrijedna oko 8,5 milijuna eura. Inače, istraga te prevare bila je međunarodna te se, osim u Rumunjskoj, još provodila u Bugarskoj, Njemačkoj, Grčkoj, Italiji, Francuskoj, Nizozemskoj, Španjolskoj...

U drugom  slučaju, više osoba uhićeno je jer ih se sumnjiči za subvencijsku prevaru i pranje novca. EPPO je istraživao tvrtku koja je specijalizirana za oslikavanje ikona za restorane i ugostiteljske objekte. Spomenuta tvrtka iz fondova EU dobila je sredstva za projekt  kupnje opreme za oslikavanje ikona, a ta je uprava uključivala industrijske pisače i strojeve za kiparstvo i graviranje. Utvrđeno je da je tvrtka kupila strojeve iz Kine za manju cijenu od stvarne, a taj posao obavljen je preko druge tvrtke koja je osnovana kako bi se kontrolirao pritok sredstva iz EU. EPPO sumnja da je ta druga tvrtka osnovana kako bi se uvezla i preprodavala roba iz Kine, a sumnja i da je nakon uvoza robe iz Kine tu robu potom preprodala po 10 puta većoj cijeni. Da bi se posao prikrio, lažirali su bankarske transakcije, a sumnja se da je i dvojac koji je u tome sudjelovao, nakon uplate novaca iz EU fondova, taj novac podizao s bankomata. Tako su podigli najmanje 80.000 eura. Nadalje, sumnja  se i da je spomenuta tvrtka lažirala dokumentaciju koju je prezentirala rumunjskoj Agenciji za financiranje ruralnih ulaganja (AFIR). Rumunjska policija tijekom akcije pretražila je više stanova i vozila, a na kraju su zaplijenjene i četiri nekretnine, vrijedne ukupno 200.000 eura. Riječ je o dva stana i  dva zemljišta.

VIDEO Tijelo muškarca pronađeno u moru kod Splita, stradao je u sudaru brodova?

Komentara 2

BU
Bubalamala
09:37 12.07.2023.

Te Rumunje mi u Hrvatskoj volimo nazvati pogrdnim rječnikom a kad je naš HDZ u pitanju,onda iako znamo da je optužen za kriminalne radnje a današnja Plenkovićeva vlada ide iz afere u aferu na štetu građana, onda se izbjegava to nazvati pravim imenom.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije