MEĐUNARODNA AKCIJA

Srušen ChipMixer, platforma preko koje su hakeri oprali preko tri milijarde dolara

Cyber kriminal sve je češća pojava
Marko Lukunic/PIXSELL
20.03.2023.
u 08:46

ChipMixer je, pojašnjava Europol, nelicencirani mikser kriptovaluta, koji radi od 2017. a bio je specijaliziran za prikrivanje tragova korisnika kriptovaluta

ChipMixer, popularna platforma i jedna od najvećih na Darknetu, koja se koristila za pranje nezakonitih sredstava stečenih napadima ransomwarea, pljačkama kriptovaluta i drugim vrstama prijevara, aktivna od 2017.., srušena je i zatvorena, zahvaljujući zajedničkoj akciji Njemačke i SAD-a koju je potpomogao Europol. Vjeruje se da je preko te ChipMixera, koji su korisnici koristili i da bi prikrili vlasništvo, oprano oko tri milijarde dolara koji su nelegalno stečeni, a prema pisanju Wall Street Journala (WSJ) među opranim novcem je i 700 milijuna dolara koje su navodno ukrali hakeri iz Sjeverne Koreje. U istrazi su sudjelovale i Belgija, Poljska i Švicarska, a na koncu je zaplijenjeno i oko 40 milijuna eura. Zaplijenjena su i četiri servera, blokirano 55 transakcija vrijednih oko 1909.4 bitcoina, odnosno oko 44,2 milijuna eura

ChipMixer je, pojašnjava Europol, nelicencirani mikser kriptovaluta, koji radi od 2017. a bio je specijaliziran za prikrivanje tragova korisnika kriptovaluta. Njegov softer je blokirao trag sredstava, pa je samim time postao privlačan  kibernetičkim kriminalcima, koji su ga koristili za pranje nelegalno stečenih prihoda od kriminalnih aktivnosti kao što su trgovina drogom, trgovina oružjem, napadi ransomwarea i prijevare s kreditnim karticama. Funkcionirao je  po sljedećem principu: položena sredstva pretvarala bi se u "žetone" (male žetone s ekvivalentnom vrijednošću), koji bi se zatim miješali - čime bi se anonimizirali svi tragovi do onoga od koga novac potječe. ChipMixer je nudio potpunu anonimnost i bio je dostupan na običnom internetu i darknetu. Europol pojašnjava da se ovakva usluga često koristi prije no što se oprana kripto imovina kriminalaca preusmjeri na  mjenjačnice kriptovaluta, a neke od tih mjenjačnica, kaže Europol, također su u službi organiziranog kriminala. Pojašnjavaju i da se na kraju tog procesa 'očišćena' kriptovaluta može se lako zamijeniti u druge kriptovalute ili u normalne valute preko bankomata i bankovnih računa.

Sumnja se da je platforma ChipMixer, navodi Europol, omogućila pranje 152.000 Bitcoina, odnosno 2.73 milijarde eura. Europol navodi i da je velik dio tog novca povezan s aktivnostima koje se odvijaju na Darknetu, poput trgovine nedopuštenom robom, nabavom materijala za seksualno iskorištavanje djece i ukradenom kripto imovinom. Podaci dobiveni nakon rušenja  Darknet platforme Hydra Market otkrili su transakcije u protuvrijednosti milijuna eura.

Sumnja se da su i korisnici  ransomwarea kao što su Zeppelin, SunCrypt, Mamba, Dharma ili Lockbit također koristili ChipMixer kako bi preko njega prali otkupnine koje su dobili. Istražuje se i mogućnost da je dio kripto imovine ukradene nakon bankrota velike kripto burze 2022. opran putem ChipMixera. Američki istražitelji sumnjanju i da se preko ChipMixera, piše WSJ, oprano oko 540 milijuna dolara, do kojih su kibernetički kriminalci došli hakiranjem online igre Axie Infinity te oko 100 milijuna dolara do kojih se došlo hakiranjem Horizon bridga. SAD vjeruje, navodi WSJ, da iza tih napada stoji Lazarus grupa, internetska kriminalna organizacija povezana sa sjevernokorejskom vladom.

VIDEO Nevjerojatna snimka detonacije u Rijeci: Mina uspješno neutralizirana

Komentara 1

LI
liliZG
10:17 20.03.2023.

jedna srušena ostalih 20 radi bez problema rade.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije