Socijalna diskriminacija, nasilje prema pripadnicima etničkih manjina, ženama i djeci, prenatrpanost zatvora, sporo pravosuđe, korupcija... Problemi su to na koje upozorava redovito izvješće američkog State Departmenta o stanju ljudskih prava u Hrvatskoj u 2016. Hrvatsku se u njemu proziva zbog slučajeva antisemitizma, za neadekvatno procesuiranje napada na LGBT zajednicu, diskriminaciju po rodu i spolnoj orijentaciji, diskriminaciju prema osobama s invaliditetom, kršenja prava radnika i korupciju.
Kad je riječ o medijskim slobodama, State Department spominje fizički napad na novinara Antu Tomića te pritisak Vlade na Agenciju za elektroničke medije.
Tepešov marš
U izvješću se podsjeća da je tadašnji potpredsjednik Sabora Ivan Tepeš neposredno nakon što je imenovan na tu dužnost predvodio marš između pet i sedam tisuća ljudi protiv odluke Vijeća za elektroničke medije da na tri dana prekine emitiranje televizije Z1 zbog govora mržnje protiv Srba. Prosvjed je rezultirao ostavkom predsjednice Vijeća za elektroničke medije Mirjane Rakić, i to nakon što je tadašnja Vlada predložila njezino razrješenje i raspuštanje Vijeća, a povjerenik OESS-a za medije tada je izvijestio da “nijedan visoki političar iz vladajuće koalicije nije osudio jasan pokušaj – temeljen na sirovoj etnopolitici – uznemiravanja i zastrašivanja neovisnog regulatornog tijela za medije”, podsjeća se u izvješću.
Jedna od zamjerki je i to što je saborska većina lani odbila izvješće pučke pravobraniteljice, prvi put zbog njegova sadržaja, a ne iz formalnih razloga. Da je odbijanje tog izvješća bio svojevrsni politički pritisak, suglasna je i pravobraniteljica Lora Vidović koja kaže kako ove godine, s novom Vladom, nije imala nikakve pritiske iz tijela javne vlasti. To, međutim, ne znači da je poboljšano samo stanje ljudskih prava.
– O stanju ljudskih prava u 2017. rano je govoriti, ali ono što znamo da se događalo i da se događa je činjenica da sve o čemu sam izvještavala, svi događaji iz 2016. o kojima piše i State Department, na žalost, kao da imaju neku kulminaciju u zadnja dva ili tri tjedna, kroz cijeli niz događaja koji pokazuju ne više samo netrpeljivost i netoleranciju nego otvoreno verbalno i fizičko nasilje, uznemiravanje, prijetnje – kaže Lora Vidović. Podsjeća na napade na azilanta i navijače, suzavac u gay klubu, naljepnice s obješenim ljudima u Vukovaru i postrojavanje “crnokošuljaša” u centru Zagreba uz povike “za dom spremni”.
– To su sve ozbiljne situacije, koje više nije dovoljno samo osuditi, nije dovoljno reći to se ne smije događati. Oni koji imaju vlast u ovoj državi moraju konkretnim akcijama pokazati kakav imaju odnos prema ovakvim događajima jer to više nisu incidenti, previše ih je – upozorava pravobraniteljica. Ističe da policija i pravosuđe moraju osigurati da ti događaji rezultiraju pravovremenim pravomoćnim sudskim odlukama.
Spuštanje razina
Negativno izvješće nije uznemirilo Ministarstvo vanjskih poslova iz kojeg poručuju kako je riječ o redovitom izvješću te da se ono odnosi na 2016., krajem koje je Hrvatska izabrana i u Vijeće za ljudska prava UN-a.
– Aktualni ministar Davor Ivo Stier na dužnosti je tek nekoliko mjeseci, ali je jasno artikulirao svoju intenciju za nadogradnju i širenje ljudskih prava – kažu u MVEP-u.
Upravo tu intenciju Vladi zamjera predsjednik saborskog Odbora za ljudska prava Furio Radin. – Postoje sve očitiji probni baloni u pogledu zauzimanja za tradicionalnu i konzervativnu politiku na institucionalnoj razini. Oni su restriktivni u pogledu nekih ljudskih prava.
Zasad se sve odvija u jednom tišem tonu, na području reproduktivnih prava ili definicije obitelji, a ja se žarko nadam da se neće ići dalje u tom zaokretu – kaže Radin. Dodaje i kako mu je žao jer je između dviju američkih administracija, Obamine i Trumpove, izvješće o stanju ljudskih prava spušteno s razine ministra vanjskih poslova na nižu razinu State Departmenta i nada se da će se ono u idućim godinama vratiti na staru razinu.
>>Novi bi zakon o pobačaju trebao pomiriti nepomirljivo
To je izvješće ministarstva istine Baracka Huseina i Hitlery Clinton. Hrpa idiotarija, iskreno. Zabrana Z1 je čista cenzura, vijeće za elektroničke medije nije demokratska institucija nego ih vodi stara kosovka djevojka Mirjana Rakić, no dobro njima ne smetaju takve stvari, što se napada na LGBT tiče nije ih bilo, a suzavac na katran je što je na ulici općepoznato naručio vlasnik tabooa, konkurentskog kluba