REAGIRANJA

Štefan D. nepravilno je popunio listić lota

13.04.2002.
u 00:00

Za svoju pogrešku u popunjavanju pomoćnog listića gospodin Štefan D. optužuje Hrvatsku lutriju i iznosi neutemeljenu tvrdnju da "Hrvatska lutrija vara građane"

Na temelju Zakona o javnom priopćavanju zahtijevamo ispravak informacije objavljene u "Večernjem listu", od 5. travnja o. g. pod naslovom "Kompjutor je ispisao brojeve lota koje nisam prekrižio".

Hrvatska lutrija priređuje igre na sreću na temelju precizno utvrđenih javno objavljenih propisa, a po uzorima dobro organiziranih državnih lutrija u Europi, štiteći jednako igrača, priređivača i vlasnika - davatelja koncesije.

Iz cijelog prikaza događaja u navedenu tekstu nedvojbeno je vidljivo da gospodin Štefan D. nije birao brojeve isključivo na temelju pomoćnog listića. Preuzimanjem potvrde o uplati igrač je potvrdio da su podaci na njoj njegov izbor.

Iz sadržaja objavljenih preslika uz navedeni tekst vidljivo je da je gospodin Štefan D. nepravilno popunio pomoćni listić lota 7/39, jer je prvi put u četvrtoj koloni uz broj 17 stavio točku, a nije ga označio znakom "x" i u petoj koloni označio je samo šest umjesto sedam brojeva. Terminal je ustanovio nepravilno popunjen pomoćni listić i taj listić nije mogao biti podloga za izradu prve potvrde o uplati, te se nije mogla obaviti uplata niti izdati potvrda o uplati. Prodavačica je upozorila gospodina Štefana D. na nepravilno popunjavanje pomoćnog listića. Nakon upozorenja gospodin Štefan D. izjavio je: "oprostite, kako sam to pogriješio". Po nalogu gospodina Štefana D. prodavačica je u 6. koloni označila broj 17, a u kolonu 5. broj 24 uručivši potom gospodinu Štefanu D. ispravnu i pravovaljanu potvrdu o uplati, a on je zadržao nepravilno popunjen pomoćni listić. Nakon pola sata gospodin Štefan D. vratio se na prodajno mjesto Hrvatske lutrije s pomoćnim listićem na kojem je obavio promjene tako da je dopisao brojeve 28 u četvrtoj koloni i 34 u petoj. No ni tada njegov pomoćni listić nije pravilno popunjen, jer je uz dopisani broj 28 u četvrtoj koloni zajedno s točkom na broju 17 imao osam označenih brojeva umjesto sedam, kako je pravilima igre propisano. Po usmenu izboru gospodina Štefana D. prodavačica je upisala njegov izbor broja, koji je na objavljenoj drugoj potvrdi.

Za svoju pogrešku u popunjavanju pomoćnog listića, gospodin Štefan D. optužuje Hrvatsku lutriju i iznosi neutemeljenu tvrdnju da "Hrvatska lutrija vara građane". U prilog svojoj ničim potkrijepljenoj tvrdnji gospodin Štefan D. navodi kako je u Njemačkoj igrao loto 35 godina i "gotovo redovito dobivao svoju glavnicu, ali i veće dobitke", proizvoljno sugerirajući da je u Njemačkoj veća vjerojatnost za ostvarivanje dobitka. No, Hrvatska lutrija d.o.o. ima najsuvremeniju tehnološku obradu i istovjetna pravila igara na sreću kao i Njemačka i ostale razvijene europske državne lutrije, te je postotak dobitnika prema broju sudionika u igrama u svim tim zemljama podjednak.

Napominjemo da se sve izabrane kombinacije (izabrali su ih igrači) sadržane u potvrdama sat vremena prije javnog izvlačenja (loto 7/39 srijedom i loto 6/45 nedjeljom) pohranjuju u trezor nezavisne Komisije za utvrđivanje dobitaka. Ta je Komisija sastavljena od stručnih i uglednih osoba koje nisu zaposlenici Hrvatske lutrije i radi striktno u skladu sa zakonom. Izvlačenje je javno, podržava ga vrhunska tehnološka oprema i odvija se u skladu s javno objavljenim pravilima prije početka priređivanja igara. Zbog primijenjene tehnologije nikakve izmjene podataka nisu moguće nakon izvlačenja. Dobitke isključivo potvrđuje navedena Komisija služeći se optičkim diskom koji je kod njih pohranjen uza sustav propisanog troključarstva.

U Večernjakovu napisu ne prepoznajemo dobru namjeru ni autora ni urednika, koji su se požurili objaviti neprovjerene informacije. Štoviše, sudeći po obradi teksta i lažnoj tvrdnji da je prodavačica izjavila "istina je da je kompjutor otkucao krive brojeve", autor članka ne prepoznaje laž i manipulaciju i ne poznaje temu o kojoj piše. Zabrinjava i to što je urednik prihvatio bez provjere uvredljive i neutemeljene ocjene koje je izrekao gospodin Štefan D. na račun Hrvatske lutrije. Zabrinjava nas, također, žurba objave nestručno sročena članka. Igrač je uplatio igre lota u četvrtak, 4. travnja 2002. u 9.2719 (prva uplata) i u 10.0041 sati (druga uplata), a novinar je poslao tekst već za prvo izdanje "Večernjeg lista" koje se zaključuje u ranim popodnevnim satima. Stoga se ne možemo oteti dojmu da je riječ o nekim "posebnim igricama" koje nemaju ništa zajedničkog s igrama na sreću, niti s istinitim informiranjem javnosti.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije