ODAZVATI SE ILI NE?

Hrvat htio ignorirati poziv za vojnu evidenciju, odmah mu uslijedila upozorenja: 'Nemoj se zezat, dođu kazne'

Požega: Predsjednik Zoran Milanović na svečanoj prisezi 45. naraštaja ročnih vojnika
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
1/4
02.04.2025.
u 10:14
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

Mnogi su istaknuli da je vojna evidencija, u stvari, samo upis u spisak potencijalnih regruta, a ne isto što i obavezni vojni rok. To znači da iako se prijava traži, u slučaju rata, to ne znači da će odmah biti pozvani na vojnu službu.

Mnogi mladići još uvijek nisu sigurni u značenje vojne evidencije i vojnog roka. Kada im dođe poziv za vojnu evidenciju, mnogi odmah pomisle na vojni rok, jer su često pod utjecajem slika iz filmova ili općenitih predodžbi o vojsci. To izaziva veliku zabunu, jer u Hrvatskoj još uvijek nije uveden obavezni vojni rok – umjesto toga, na snazi je vojna evidencija, što znači da mladići nisu obavezni služiti vojsku dok to ne postane zakonski zahtjev, a trenutno je riječ samo o upisu u evidenciju. Takvo nesnalaženje u pojmovima ilustrira jedan korisnik Reddita, koji je podijelio svoja pitanja:

"Dobio sam poziv u vojnu evidenciju, i imam par pitanja. Je li obavezno otići tamo ili mogu li samo ignorirati? Je li u slučaju uvođenja vojnog roka mogu to izbjeći, kao što je, ne mogu zbog religije? I kako da izbjegnem civilnu službu? Sada pravo pitanje – jel bi ovo sve izbjegao da samo kada završim srednju školu odem u Njemačku i ignoriram sve pozive?"

Poziv u vojnu evidenciju?
byu/themperor726271 inhrvatska

Ovaj korisnik nije jedini koji nije siguran što se točno očekuje, pa su ubrzo uslijedili komentari koji su pokušavali pojasniti situaciju. Mnogi su istaknuli da je vojna evidencija, u stvari, samo upis u spisak potencijalnih regruta, a ne isto što i obavezni vojni rok. To znači da iako se prijava traži, u slučaju rata, to ne znači da će odmah biti pozvani na vojnu službu. Komentator je objasnio:
"Vojna evidencija nije isto što i vojni rok. Vojna evidencija znači da si u pričuvu i da bi te pozvali u slučaju rata. Ako si zdrav, odlaziš na prijavu i obično prolaziš kroz medicinski pregled. To nije vojni rok, nego samo upis u sustav."

Međutim, drugi je naglasio i ozbiljniji aspekt propusta u odazivu: "Iskreno, bolje da ne ignoriraš pozive. Sjećam se dok sam bila dijete, vojna policija je išla po onima koji su izbjegavali vojni rok ili nisu vraćali se na vrijeme u vojarnu. Nemoj stvarati probleme." Slično tome, jedan komentator je podijelio svoje iskustvo s vojskom i vojnom evidencijom: "Bio sam u vojsci i nedavno sam dobio poziv da se ponovno odazovem na provjeru, jer sam bio u BSD-u. Poziv u vojnu evidenciju je obavezan, ali to nije isto što i regrutacija. To je samo evidencija da si vojno sposoban. Ako se ne odazoveš, možeš imati problema s kaznama ili birokracijom kasnije, npr. pri izdavanju dokumenata."

Neki su komentirali kako vojnici trenutno ne moraju služiti vojni rok dok su u školovanju, bilo da je riječ o srednjoj školi ili fakultetu. Prema njihovim riječima, vojni rok dolazi nakon završetka škole, osim ako netko ne upiše fakultet, onda bi vojnu službu odgodio. Isto tako, postoji mogućnost priziva savjesti za one koji ne žele služiti vojsku, a tada bi se odradila civilna služba, što je opcija za one koji se protive vojnoj službi iz vjerskih ili moralnih razloga. Međutim, izbjegavanje bilo kojeg oblika službe – bilo vojne ili civilne – može dovesti do kazni, kako je netko primijetio: "Moraš služiti ili vojni rok ili civilnu službu, a ako odlučiš ignorirati poziv, mogu te kazniti. Možda možeš pokušati dobiti medicinsko izuzeće, ali vojni liječnici su strogi, i ako lažiraš, bit će kazna."

S druge strane, bilo je i onih koji su istaknuli da nije problem služiti vojsku ako bi došlo do rata, iako priznaju da bi svaki vojni sukob bio tragičan za obitelji. Jedan od komentatora podijelio je svoje razmišljanje: "Ne vidim problem u tome da idem u rat, jer bih štitio svoju obitelj, svoje susjede, našu malu tvornicu piva. Nije riječ o političarima, nego o obiteljima koje nisu u mogućnosti pobjeći. Borio bih se za to." Međutim, mnogi su imali skepticizam prema tome: "Nikad ne znaš. Iskreno, osobno više ne mogu prepoznati što je današnjoj generaciji moralni i etički kompas. S obzirom na to što se događa oko nas, gdje nevini ljudi (civili) stradavaju, a to prolazi nekažnjeno, nisam siguran da bih bio spreman za rat."

Komentara 75

Avatar Briselko
Briselko
17:31 02.04.2025.

Ja sam rođen 1966. godine. Srednju školu sam završio 1985., a iste godine sam upisao fakultet. Sukladno tadašnjoj zakonskoj regulativi odmah nakon upisa na fakultet sam upućen na odsluženje vojnog roka u JNA koji je trajao 15 mjeseci (sa skraćenjem za nas buduće studente 13 i pol). Da sam odbio služiti vojni rok, bio bih osuđen na višegodišnju zatvorsku kaznu. Nakon odsuženja zatvorske kazne, ponovno bih bio upućen na odsluženje vojnog roka. Ako bih odbio služiti vojni rok, bio bih ponovno osuđen na višegodišnju zatvorsku kaznu i tako sve do 33. (trideset i treće) godine života nakon čega bih bio preveden u pričuvu (rezervu), a što znači da bi me država mogla pozivati na vojne vježbe i sankcionirati u slučaju neodazivanja. Dakle, ja praktično izbora nisam imao. Ili služiti 15 mjeseci (13 i pol sa skraćenjem) ili robijati 15 godina.

PR
pritiskovic
17:08 02.04.2025.

Čekam komentar Plenkovića ili Milanovića da zauzmem stav.

Avatar drug Joža
drug Joža
19:55 02.04.2025.

Jednom za svagda...vojni rok u RH nikada nije ukinut, samo je 2007. g. bio "zamrznut" uz tadašnju pretpostavku ...idemo u NATO, + imamo XY branitelja (koji imaju vojna iskustva) te ćemo od 2007. u RH imati: "malu, dobro uvježbanu, dobroo opremljenu vojsku". Od svega obećanog jedino su ostvarili da imamo "malu" vojsku. Nakon rata u Ukrajini i evidentnog poraza Ukrajine, distanciranja SAD-a, nejedinstva NATO -a, očito da treba popuniti domaće redove. Svatko tko može nositi pušku i govori hrvatski jezik je dobrodošao u HV.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije