Proteklog vikenda na Kosovu zabilježen je jedan od najtežih incidenata u nekoliko posljednjih godina u kojemu je smrtno stradao jedan kosovski policajac kao i tri napadača na policiju srpske nacionalnosti. U istom incidentu ranjeno je više osoba. Do incidenta je došlo jučer u ranim jutarnjim satima kada je skupina kosovskih Srba, u naselju Banjska na sjeveru Kosova, postavila dva kamiona kao barikade poslije čega ih je pokušala ukloniti. Tom prilikom došlo je do sukoba u kojem je ubijen jedan kosovski policajac poslije čega je dignuta specijalna policija Kosova koja je okružila napadače te je uslijedilo nekoliko sati intenzivne borbe.
Dan poslije ministar unutarnjih poslova Kosova Xhelal Svecla rekao je za Radioteleviziju Kosovo kako je dio ljudi koji su napali policiju u nedjelju pripadnici srpske organizacije Civilna zaštita. Riječ je o organizaciji Srba sa sjevera Kosova koju je Vlada u Prištini proglasila terorističkom.
Prema riječima Svecla još uvijek traje utvrđivanje svih okolnosti što se sve događalo u Banjskoj u nedjelju ali i tvrdi kako ova akcija ne bi mogla biti izvedena bez podrške službenog Beograda, predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i njegovih ljudi. Kazao je i kako je tijekom pretrage pronađeno oružje, uz logistiku, za nekoliko stotina osoba te da je plan bio puno opsežniji od onog što su uspjeli realizirati.
- Sljedećih dana iznijet ćemo sve činjenice, otkriveno oružje i opremu. Čak će se i naši saveznici uvjeriti da se takva akcija ne može poduzeti bez velike podrške. Neki od identificiranih dio su Civilne zaštite, organizacije koju je vlada Kosova proglasila terorističkom, dio mehanizacije je došao iz Srbije, tamo je registriran, a na nekim od zaplijenjenih automobila postoje ruski dokumenti – rekao je Svecla.
POVEZANI ČLANCI:
On je optužio i pripadnike Civilne zaštite da stoje i iza napada na vojnike NATO-a koji se nalaze na Kosovu u okviru misije KFOR-a krajem svibnja ove godine. Kako je rekao radi toga je uhićen i Milun Milenković Lune koji je navodni vođa Civilne zaštite i koji se još uvijek nalazi u zatvoru. Inače, napad na KFOR, kao i još neki incidenti koji su se događali na Kosovu, bili su povod da se Civilna zaštita i Sjeverna brigade, koja se smatra još jednom ilegalnom formacijom Srba na Kosovu, proglase terorističkim organizacijama.
Govoreći o nemirima na Kosovu premijer Kosova Albin Kurti je krajem lipnja rekao kako su neke od ranijih incidenata izveli pripadnici Civilne zaštite i Sjeverne brigade kao i da u njima postoje i “elementi terorizma”. Kazao je tada i da su ove dvije organizacije pozivale na otpor i neposlušnost te da su “natjerale” građane na prosvjede i barikade kako bi se suprotstavili kosovskim vlastima. Po riječima Kurtija te dvije organizacije su “regrutirale i obučavale pripadnike za korištenje oružja i borbenih metoda u vojnim bazama u Srbiji kako bi izvršili napade na lokalne institucije i međunarodne misije na Kosovu”.
- Razina prijetnje i opasnosti od ovih nezakonitih formacija je visoka. Institucije Kosova kontinuirano se suprotstavljaju djelovanju ovih formacija kako bi spriječile posljedice, kako za građane, tako i za pripadnike institucija naše zemlje i međunarodne prisutnosti na Kosovu – rekao je Kurti.
U sinoćnjem obraćanju predsjednika Srbije Aleksandra Vučića novinari su pitali i odakle Srbima s Kosova, koji su napali policiju, oružje i uniforme. Vučić je opovrgnuo bilo kakvu umiješanost Vojske Srbije i Beograda u te događaje rekavši kako su u njima sudjelovali isključivo Srbi sa sjevera Kosova kojima je dosta terora Albina Kurtija kao i da se oružje i uniforme mogu nabaviti na svakom koraku.
Kako god poslije svega uhićenima u oružanom sukobu u nedjelju suditi će se za terorizam, a sam Kurti smatra da se radi o profesionalcima s vojnom i policijskom pozadinom. U cijeloj priči treba svakako napomenuti i da su prema nekim informacijama u vozilima naoružane skupine pronađeni ruski dokumenti.
O Civilnoj zaštiti i njenoj ulozi pisao je i portal Shqiptarja.com podsjećajući kako Civilna zaštita u Srbiji djeluje unutar MUP-a kao i da ima ulogu reagirati i pomagati u hitnim situacijama. Sa svim događanjima na Kosovu službeni Beograd je nastojao održavati Civilnu zaštitu i na tim prostorima te ona javno djeluje od 2011. godine. Prema Beogradu ona djeluje legalno, jer smatraju kako je Kosovo dio Srbije, dok vlasti u Prištini smatraju da se radi o organizacijama koje djeluju ilegalno i izvan zakona.
POVEZANI ČLANCI:
Djelatnici Civilne zaštite su rasformirani 2015/2016 godine na temelju dijaloga Beograda i Prištine o daljoj normalizaciji odnosa te su potom integrirani u kosovske institucije. Kosovski portal podsjećaju kako ih se prije dogovora moglo vidjeti kako patroliraju ulicama Sjeverne Mitrovice u tamnim uniformama na kojima je stajao natpis “Civilna zaštita”. S njima se bavio i Kosovski centar za sigurnosne studije u čijim podacima stoji kako su Civilnu zaštitu na Kosovu činile osobe koje su prošle vojnu obuku. Prema nekim procjenama srpska Civilna zaštita sa Kosova prije navodnog rasformiranja brojala je oko 750 članova, a po tvrdnjama kosovske sigurnosne službe ona i dalje postoji.
I dok se o Civilnoj zaštiti puno toga zna Sjeverna brigade je tajnovitija organizacija. Da ona postoji obznanjeno je u kolovozu prošle godine kada su se na sjeveru Kosova pojavili natpisi “Sjeverna brigade”. Za sada se ne zna tko stoji iza nje, ima li aktivnih članova i koliko kao i kakva je zapravo njihova odluka.
Treba napomenuti i kako su vlasti na Kosovu odluku o proglašenju ove dvije organizacije terorističkim donijele bez odobrenja Washingtona koji odlučuje o puno toga na Kosovu.
Sličan model operandi kao u Ukrajini a Ukrajinski slično kao kod nas. Balvani, ugroženost..bla..bla..