Jutros je EMSC javio da se u Albaniji, 18 kilometara jugozapadno od Tirane, osjetio potres magnitude 2,1 po Richteru. Bio je na dubini od 15 kilometara. Potres je zabilježen u 4,37 sati. Slab potres u 5,08 sati zabilježen je u Sloveniji, 27 kilometara od Ljubljane, magnitude 1,4 po Richteru. Bio je na dubini od 15 kilometara.
VEZANI ČLANCI:
Prema informacijama EMSC-a, jučer navečer zabilježeno je podrhtavanje tla u Jadranskom moru, na udaljenosti od 10 kilometara od Bara, odnosno 45 kilometara od Podgorice. Potres je zabilježen na dubini od 10 kilometara, a magnituda je bila 2.6 po Richteru.
🔔#Earthquake (#земљотрес) M2.7 occurred 26 km S of #Cetinje (#Montenegro) 10 min ago (local time 19:43:08). More info at:
— EMSC (@LastQuake) June 1, 2023
📱https://t.co/LBaVNedOuH
🌐https://t.co/jEvDpTSexr
🖥https://t.co/2XTruqogdk pic.twitter.com/Cg8upkDkYo
Što se događa s potresima u našoj regiji, pitali smo hrvatskog seizmologa Krešimira Kuka. "To je normalna seizmička aktivnost koja se odvija u svim državama i prostorima gdje se potresi događaju. I kod nas i u BiH i u Crnoj Gori seizmički su aktivna područja i potresi se događaju stalno, češće, nekad rjeđe i to je normalno. Ovakvi potresi ovih magnituda smatraju se normalnom seizmičnošću, ne čak ni pojačanom", kazao je Kuk.
"Cijeli ovi naši širi prostori seizmički su aktivni, odnosno trusni. Potresi se događaju na njima. Kad stalno pratimo seizmičnost, vidimo da su to uobičajene pojave i to je nešto što se može nazvati normalnom seizmičkom aktivnošću", rekao je seizmolog.
Cijeli prostor, pogotovo prema Balkanskom poluotoku, seizmički je aktivan. "U Turskoj i Grčkoj seizmičnost je još izraženija", kazao je Kuk.
Video: Policija intervenirala u kafiću na Kalelargi gdje je uklonjena terasa
Seizmolog je objasnio, znate to su potresi