ZLOUPORABA VIZA

U Hrvatsku stiže lažna prtljaga, a oni nastavljaju drugdje: Hrvatska radnicima iz ove zemlje stopirala vize

Slavonski Brod: Dobro raspoloženi strani radnici u šetnji i razgledavanju grada
Foto: Ivica Galovic/ PIXSELL
1/4
29.01.2025.
u 06:03

Ministarstvo unutarnjih poslova u postupcima izdavanja novih dozvola provodit će dodatne provjere stvarne namjere boravka, ne samo za državljane Bangladeša nego i na temelju analize rizika za državljane svih zemalja

Od 12.400 državljana Bangladeša kojima je lani izdana viza i radna dozvola, njih 8000 uopće nije stiglo u Hrvatsku. Eventualno je ovamo stigla njihova prtljaga. Od 4400 onih koji su ipak došli tijekom prošle godine trenutačno radi samo njih 50 posto. Strani radnici koji redovnim i legalnim putem dobivaju vize i radne dozvole zloupotrebljavaju ih tako što ili uopće ne dođu u Hrvatsku, u koju stigne njihova prtljaga, ali ne i oni, već s vizom odu u neku drugi zemlju Schengena ili se nakon nekog vremena izgube iz Hrvatske. Takvo kršenje odredbi Zakona o strancima i zlouporabe odobrenja boravka i vize bilježi se kod državljana Indije, Nepala, Filipina i Egipta, no prednjače oni iz Bangladeša, kojih je trenutačno u Hrvatskoj zaposleno oko 7000 do 8000. Hrvatska je sada na to reagirala i u praksi je zaustavila izdavanje dozvola i viza, a vlasti Bangladeša alarmirala i zaprijetila trajnijom suspenzijom izdavanja viza i dozvola.

Podaci koji pokazuju da se dobivanje vize i radne dozvole zloupotrebljava te da na temelju njih bangladeški radnici ilegalno odlaze u druge države Schengena naveli su Hrvatsku da reagira i upozori bangladeške vlasti na tu neprihvatljivu praksu, navodeći tu statistiku. U fokusu su agencije za zapošljavanje koje, očito, ne poštuju i krše sporazum s Hrvatskom. U dopisu veleposlanstvu Bangladeša u Haagu, nadležno i za Hrvatsku, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova ističe ovaj problem.

Neslužbeno doznajemo da je u praksi već zaustavljeno ili otežano izdavanje viza i radnih dozvola državljanima Bangladeša dok se ne sredi situacija. U dopisu se između redaka to i iščitava. Hrvatska u dopisu upućuje Bangladešu da se ozbiljno pozabavi tim problemom te da njihovo ministarstvo iseljeništva i inozemnog zapošljavanja s hrvatskim MVEP-om sastavi nacrt dogovora o radnoj snazi, što bi uklonilo problem i spriječilo da hrvatsko tržište radne snage bude dugoročno zatvoreno za radnike iz Bangladeša.

Glasnogovornik bangladeškog ministarstva vanjskih poslova Rafiqul Alam rekao je kako su doznali za ovaj problem te da će se angažirati na njegovu rješavanju jer je ključno za održavanje pristupa hrvatskom tržištu rada i očuvanje ugleda Bangladeša u globalnom sektoru zapošljavanja.

I MVEP-a su službeno odgovorili na naše pitanje o problemima kazavši kako "državljani Bangladeša mogu podnositi svoje zahtjeve za izdavanje dugotrajne (D) vize u viznom centru u Dhaki (Bangladeš), odnosno u zemlji u kojoj imaju reguliran boravak ako im je prethodno policijska uprava ili policijska postaja izdala dozvolu za boravak i rad u Republici Hrvatskoj". Iz MUP-a pak kažu da su državljani Bangladeša prepoznati kao visokorizična migracijska skupina zbog učestalih zloporaba hrvatskih D viza u posljednje vrijeme.

– Naime, zabilježeni su slučajevi u kojima na putu prema Republici Hrvatskoj, a prilikom tranzita u zračnim lukama u drugim državama članicama, nakon obavljene schengenske granične kontrole ti državljani ostaju u drugim državama članicama, dok u Hrvatsku stiže samo njihova lažna prtljaga. Uzimajući u obzir ove zloporabe, kao i činjenicu da je u 2024. izdano ukupno 206.529 dozvola za boravak i rad, Ministarstvo unutarnjih poslova će u postupcima izdavanja novih dozvola provoditi dodatne provjere stvarne namjere boravka, ne samo za državljane Bangladeša nego i na temelju analize rizika za državljane svih zemalja – kažu iz MUP-a.

Iz MUP-a nadalje kažu kako svaki zahtjev za izdavanje dozvole za boravak i rad policija pojedinačno razmatra i odlučuje na temelju utvrđenih činjenica i okolnosti u svakom konkretnom slučaju. Sukladno Zakonu o strancima, Ministarstvo unutarnjih poslova u postupku odobrenja privremenog boravka – a dozvola za boravak i rad je oblik privremenog boravka u svrhu rada – dužno je utvrditi svrhu boravka državljanina treće zemlje u Republici Hrvatskoj, kao i predstavlja li određeni državljanin treće zemlje rizik u pogledu nezakonitog useljavanja s ciljem daljnjih nezakonitih migracija u druge države članice. Ako postoje dokazi ili ozbiljni i objektivni razlozi koji ukazuju na zloporabu, odnosno da bi državljanin treće zemlje boravio u Hrvatskoj iz drukčijih razloga od onih navedenih u zahtjevu, takav će zahtjev biti odbijen.

Na meti i agencije

– Prije odobrenja dozvole za boravak i rad ili izdavanja dugotrajne vize D za ulazak u Republiku Hrvatsku, provode se detaljne službene provjere za sve državljane trećih zemalja kako bi se utvrdila stvarna svrha boravka i procijenio migracijski rizik za svakog podnositelja zahtjeva. U okviru tih provjera utvrđuje se točnost navoda iz zahtjeva, provjeravaju se eventualne sumnje u svrhu boravka, mogućnost zloporabe odobrenog boravka u Hrvatskoj – kažu.

Pod povećalom su i agencije za uvoz radne snage u Hrvatskoj, ali i strane agencije, koje surađuju s domaćima i koje strancima jamče radne dozvole i vize. Te strane agencije – a mnoge od njih su i prijevara – široko se reklamiraju po pojedinim zemljama s naznakom da "jamče schengensku vizu" te objavljuju svjedočanstva, lažna ili prava, ljudi koji su sada u Europi. Neke domaće agencije vrše ogroman pritisak i na MVEP i na MUP da se što brže odobre viza i dozvola. Uvoz radne snage definitivno je velik i profitabilan posao, a vlasnici su često nezadovoljni brzinom provjere. To je posao koji traje ako se želi dobro napraviti. No posao ne prestaje kad se izdaju dozvola i viza – broj stranih radnika kontrolira se i prati. Rezultat toga je da se primjećuju ovakvi trendovi, odnosno zloupotreba Hrvatske, te se manje ili više diskretno prenose upozorenja matičnoj državi radnika, a – kao u slučaju Bangladeša – i de facto zaustavi obrada zahtjeva.

>> Hrvatsku još uvijek nisu priznale tri zemlje. Znate li koje?

Slavonski Brod: Dobro raspoloženi strani radnici u šetnji i razgledavanju grada
1/9
Ključne riječi

Komentara 37

PO
poluprovokator
07:29 29.01.2025.

Našoj vrloj vladi je trebalo koliko godina da ovo zaključe??? Moramo čuvati te analitičare da nam ih cern ne preotme.

ZI
zimerman
06:26 29.01.2025.

Treba dobro paziti kome se daju papiri . Engleska Francuska i mnoge druge države zapadne Europe su išle sa dobrom namijerom da se pomogne pa im se sveto razbilo od glavu .Narocito primanje muslimanskog stanovništva je bila najveća greška sadaa su dozivili da ih te iste izbijeglice zlostavljaju u njihovim državama.

ON
OneOfMany
07:58 29.01.2025.

rješenje, zabraniti svima dolazak

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije