U strahu od izbornih rezultata čelnici političkih stranaka na vlasti ne donose odluke već zadržavaju status quo, a to znači, zapravo, nazadovanje. Jer, dok drugi idu naprijed, a ti stojiš na istome, praktički nazaduješ. Talijanski premijer Matteo Renzi želi reformirati Italiju, otkloniti sve prepreke koje koče napredak. To su za pojedince nepopularne mjere, ali u konačnici su za društvo korisne. Ipak se nepopularnih mjera svi političari na vlasti boje jer one gotovo neminovno donose poraz na sljedećim izborima. Kada su njemački socijaldemokrati pobijedili kršćanske demokrate na izborima 1998. godine novi je kancelar, Gerhard Schröder, naslijedio tešku ekonomsku situaciju. Zapravo, Njemačka je skupo plaćala ujedinjenje (prema podacima Freie Universität Berlin ujedinjenje je koštalo 1800 milijardi eura). Nezaposlenost na prostorima bivše Istočne Njemačke bila je oko 20 posto, uz ostalo i zato što su sve tvornice u bivšoj realkomunističkoj državi bile zatvorene. Gerhard Schröder uveo je drastične mjere, koje su pogodile radnike i nezaposlene. Skratio je sa 36 na 12 mjeseci plaćanja nezaposlenima i smanjio ih sa 345 na 331 euro. Nezaposlenima više nije bilo dozvoljeno odbiti neko zaposlenje koje su im ponudile agencije. Stvoreni su drugačiji radni ugovori, na određeno vrijeme, na poziv, pa i na podjelu (job sharing), odnosno dvije osobe na istom radnom mjestu, ali svaka s pola plaće.
To je dovelo do podjele unutar socijaldemokrata, pa je ljevija struja otišla u stranku bivših komunista Linke (Ljevica) Istočne Njemačke. Zbog te Ljevice socijaldemokrati premijera Schrödera izgubili su na izborima. Bio je to poraz za socijaldemokrate, ali pobjeda za državu koja je izašla iz krize.
Renzi uvodi njemački model zakona o radu, pa makar, kako kaže, izgubio na sljedećim izborima. U Hrvatskoj nijedna od dvije stranke koje se izmjenjuju na vlasti nema hrabrosti uvesti drastične mjere. Pa što ako izgubi na izborima. Možda bi takvim mjerama cijela zajednica dobila. I, da su one uvedene prije dvadeset godina, danas se ne bi raspravljalo o zatvaranju opsoletnih rafinerija, brodogradilišta itd., jer bi na njihovim mjestima već bile nove tehnologije.
>>Mole za inflaciju – Talijani i Francuzi traže da se pokrenu neortodoksne mjere
>>Politički lideri postaju važniji od stranaka
Zar je takvo sto izvodljivo,da nasi partijasi,i kandidati za premijere i presjednike,uopce takvo sto smiju izgovoriti,ma nase balvane interesuju samo fotelje,huskanja,jednih protiv drugih,prodajom nasih dragocjenih resura,koje je Hrvatski radnicki puk steko prije osamostaljenja,nasima je u cilju "uzeti"africki model vladanja, ane Njemacki,daleko smo mi od zapadne civilizacije i politickog misljenja i vladanja,mi smo balkan bili i ostajemo ovo 21 stoljece...............