Haićani su se tijekom noći pokušavali probiti kroz ruševine zgrada kako bi pronašli zarobljene prijatelje i bližnje, nakon razornog potresa koji je pogodio karipsku zemlju u subotu, pri čemu je poginulo preko 300 ljudi, a puno ih je više ozlijeđeno. Potres magnitude 7,2 stupnja po Richteru srušio je brojne kuće u siromašnoj zemlji koja se oporavljala od razornog potresa iz 2010. te je bez državnog čelnika nakon ubojstva predsjednika prošloga mjeseca. Najgore je prošao sjeverozapad zemlje, pogotovo područje oko grada Les Cayesa.
Vlasti su do subote navečer registrirale 304 smrtna slučaja zbog potresa, a ozlijeđenih je preko 1800. Crkve, hoteli, bolnice i škole teško su oštećene ili uništene, dok su zatvori uslijed potresa koji je pogodio Haiti u 8.29 sati, ostali bez zidova.
"Moramo pokazati veliku solidarnost", kazao je premijer Haitija Ariel Henry, neurokirurg koji vodi zemlju nakon šokantnog atentata na predsjedenika Jovenela Moisea 7. srpnja. Neki su Haićani rekli da će subotu navečer provesti spavajući na otvorenom, traumatizirani sjećanjima na potres magnitude 7 stupnjeva po Richteru iz 2010., čiji je epicentar bio puno bliže glavnom gradu Port-au-Princeu. Tada je poginulo više desetaka tisuća ljudi. Snimke objavljene na društvenim mrežama pokazuju stanovnike kako kroz uske otvore srušenog zida pokušavaju izvući šokirane i izbezumljene ljude.
Pristup najteže pogođenim područjima komplicira činjenica da ključne pristupne ceste u dijelovima Haitija kontroliraju bande.
Prema nepotvrđenim izvještajima koji cirkuliraju društvenim mrežama bande bi mogle propustiti pomoć.
#Haiti #earthquake
— Algeria - News (@Algeria_News_DZ) August 14, 2021
7.2 Earthquake Hits Haiti - Tsunami Warning pic.twitter.com/pd3genkPCW
Premijer Ariel Henry rekao je da je potres u nekim dijelovima zemlje uzrokovao ''veliku štetu'' i proglasio jednomjesečno izvanredno stanje.
Američka Geološka služba izvijestila je da je velika količina populacije u riziku od klizišta. Prema izvještaju haićanske civilne zaštite, klizište je blokiralo autocestu između Les Cayes i grada Jeremie. Spašavanje i sanaciju od potresa moglo bi otežati moguće olujno nevrijeme, jer je prema prognozi vjerojatno da će Haitijem proći tropska oluja Grace koja bi početkom sljedećeg tjedna mogla donijeti jaku kišu i vjetar.
Najsiromašnija država u Americi još se s nelagodom prisjeća potresa koji se dogodio 12. siječnja 2010. Razoran potres opustošio je glavni grad i nekoliko pokrajinskih gradova, a poginulo je više od 200.000 stanovnika. Subotnji potres zemlju je pogodio samo mjesec dana nakon ubojstva haićanskog predsjednika Jovenela Moisea, što je produbilo politička previranja u zemlji.
Potres se osjetio sve do Jamajke i Kube, a zemlje regije brzo su pružile pomoć Haitiju.
"Tužan sam zbog razornog potresa koji se jutros dogodio u Saint-Louis du Sud na Haitiju. Putem USAID-a podržavamo procjenu štete i pomažemo oporavku i obnovi", rekao je američki predsjednik Joe Biden.
Zato jer su sirotinja prozeta korupcijom, kriminalom Nitko nista ne kontrolira, ionako zive u kaosu Sredisnja drzava ne funkcionira Sve na zalost jasno!