Goran Štrok, većinski vlasnik Jadranskih luksuznih hotela u kojima su nanizani dubrovački Excelsior, Palace, Kompas i Bellevue te riječka Bonavia, kako se čini, ipak ne gubi svoju hotelijersku bitku. Nijedan hotel, pa ni Bonavia koju se najčešće spominjalo, kako tvrdi Štrok – nije na prodaju.
– Istina je jedino da tražimo partnera kako bismo smanjili dugove tvrtke i stvorili uvjete za novi razvitak – rekao nam je Štrok te dodao:
– Nema prodaje ni rasprodaje, ne odlazim iz hrvatskog turizma. Ovo što su Jadranski luksuzni hoteli danas, gradili smo 15 godina. Da sam se htio povući, mogao sam to učiniti prije pet godina i prije svake krize otići s torbama punim novca.
Štrok tvrdi da JLH normalno funkcionira, da se sve obveze, od plaća do kreditnih, redovito ispunjavaju. Kaže da dugovi od sto milijuna eura ne premašuju 50 posto vrijednosti njegovih hotela te da je taj omjer posve prihvatljiv za stabilno poslovanje.
– Naši partneri i EBRD su uz nas – otklanja Štrok da se u Jadranskim luksuznim hotelima odvija išta dramatično.
Kolateralna žrtva
Iako sam to javno ne želi reći, upućeni kazuju da mu je poslovna situacija ipak kompliciranija nego što priznaje. Osim EBRD-a, naime, i Hypo banka je u JLH snažno prisutna, a upravo taj partner navodno želi van iz cijelog posla. I to ne zbog Štroka i eventualnih teškoća koje imaju Jadranski luksuzni hoteli, nego zbog vlastitih problema i preustroja. Hypo banka, u sklopu svoje interne poslovne politike, jednostavno diže ruke i napušta više različitih projekata u Hrvatskoj, koji ne spadaju u njen osnovni biznis.
Štrok, pak, prolazi kao svojevrsna kolateralna žrtva, jer i unatoč dobru poslovanju svoje tvrtke, u krizi mora tražiti nove partnera. Pritom bi, prema istim izvorima, rado hrvatsku Vladu za partnera (navodno je svojedobno dobio i mig s najvišeg mjesta da to nije isključeno), ali Vlada formalno ima načina vlasnički ući jedino u tvrtke koje su na koljenima, pa ta mogućnost, kako se sada čini, ipak nije izgledna.
Predstavnik hrvatske Vlade, ministar turizma Damir Bajs, kaže da niti se može niti želi posebno upuštati i komentirati trenutačne ili neke eventualne buduće vlasničke odnose u privatnim tvrtkama, pa tako ni u JLH.
– U vezi s Jadranskim luksuznim hotelima za mene kao ministra turizma jedino je bitno to da je posrijedi tvrtka koja je uvedena na tržištu i ima izvrsne poslovne rezultate u kriznoj godini kakva je ova, i to mjereno prihodima i dobiti. Jasno da su nam u Hrvatskoj potrebni takva tvrtka i hoteli koji nastoje poboljšati i proširiti svoju ponudu i želimo ih. Bitno mi je jedino da vlasnički odnosi ne naruše njeno poslovanje – kazao nam je ministar Bajs.
Tko želi pruzeti JLH?
Tko su, pak, potencijalni novi partneri Goranu Štroku u hotelijerskom biznisu u Hrvatskoj, pojačano se nagađa (Lukšić grupacija, srbijanski kralj šećera Miodrag Kostić...) nakon što je sam Štrok progovorio o pokušajima tzv. neprijateljskog preuzimanja. Na koga je konkretno pritom mislio ni jučer nije htio otkriti.
– Ne mogu to reći, ali zar nije pokušaj neprijateljskoga preuzimanja već i to kad se pronose glasine o krizi i problemima u Jadranskim luksuznim hotelima – pita se Goran Štrok.
Čovjek dobio na poklon od Linića najvredniji hrvatski hotel i opet u minusu.Čoban ostaje čoban.