Grčki ratni brod sudario se u srijedu s turskim ratnim brodom u istočnom Mediteranu, doznaje se u petak iz grčkog vojnog izvora koji je kazao da se radilo o manjem sudaru, tj. "nezgodi".
Turska i Grčka spore se oko teritorijalnih voda čija su podmorja bogata energentima, a tenzije su narasle u ponedjeljak kad je Ankara poslala istraživački brod u sporni dio Sredozemlja, uz pratnju ratnih brodova, dan nakon što je Grčka potpisala sporazum s Egiptom o stvaranju ekskluzivne ekonomske zone u istočnom Mediteranu između dvije zemlje.
Turski istraživački brod Oruc Reis, koji je plovio između Cipra i Krete, pratilo je u srijedu više grčkih brodova. Jedan od njih, Limnos, približavao se istraživačkom brodu i našao se na pravcu kretanja jednog od turskih pratećih brodova, Kemal Reis.
Grčka fregata je izvela manevar kako bi izbjegla frontalni sudar, no pramac je ipak očešao stražnji dio turskog broda.
"Bila je to nezgoda", kazao je izvor i dodao da Limnos nije oštećen te da je u četvrtak ujutro sudjelovao u zajedničkoj pomorskoj vježbi s francuskim brodovljem.
Tursko ministarstvo obrane nije komentiralo taj incident. Predsjednik Tayyip Erdogan je u četvrtak kazao da bi za bilo kakav napad na turski istraživački brod u spornom području netko "skupo platio".
Ministri vanjskih poslova Europske unije razgovarat će danas o sporu Turske i Grčke u istočnom Mediteranu na izvanrednom sastanku. Grčki ministar će se isti dan zbog toga u Beču susresti s američkim državnim tajnikom Mikeom Pompeom.
U doba ranog Hladnog rata Turska je bila vazna NATO savezu jer su tada glavna udarna nuklearna snaga bili B-52 bombarderi i turski zracni prostor ne bio potreban za zatvaranje konstantnog kruznog toka bombardera oko Sovjeta. Kasnije napretkom balistickih projektila lansiranih s tla a potom sa nuklearnih podmornica stvarna vaznost Turske je prestala postojati. Daljni nastavak saveza s Turskom je bio pretezno inercija dobrih odnosa ali to se pocelo ubrzano topiti s predsjednikom Abdullah Gul koji je na kraju kulminirala zabranom koristenja americke baze u Turskoj kao polazista jednog pravca napada na Irak 2003. Turska nije prirodni saveznik Europljana niti NATO i taj neprirodni savez bi trebalo prekinuti, pustiti Grke i Turke neka se malo raskrvave uz pomoc NATO-a Grckoj tek toliko da ne izgube rat. Turci vise nisu vazni kao potencijalna vojna baza Putinu jer bazu vec ima u Siriji. Rusi, Turci i Iranci bi se zaokruzili u savezu otpadnika koje civilizirani svijet ne zeli dok god su kanibali.