Na stranicama Okružnog vojnog suda u ruskom gradu Rostovu na Donu objavljeno je da je taj sud prihvatio slučaj petorice stranih boraca iz redova ukrajinske vojske koje su zarobile ruske snage. Među njima je optužen i Hrvat Vjekoslav Prebeg. Optužnica je ista kao i na prethodnom sudu – međunarodni terorizam i organiziranje terorističke skupine. No Vjekoslav Prebeg je u Hrvatskoj, nakon što je prošloga rujna oslobođen iz ruskog zarobljeništva nakon velike diplomatske i političke akcije. Što znači njegovo uključenje u krug optuženih, nisu sigurni ni ruski izvori s kojima smo razgovarali, kao ni domaći. Svi se slažu da će se morati pričekati da sudac na slučaju Denis Galkin donese odluku.
U svakom slučaju, transfer slučaja je zanimljiv. Do sada su optuženi bili na sudu u samoproglašenoj i međunarodno nepriznatoj tzv. Narodnoj Republici Donjeck, proruskoj tvorevini na ukrajinskom teritoriju. Sada je prebačen na sud u Rusiji. Sud u Rostovu na Donu već je osudio jednog zarobljenog pripadnika ukrajinskih oružanih snaga na tri i pol godine zatvora zbog sudjelovanja u aktivnostima ukrajinskog nacionalističkog pokreta Pravi sektor. Međutim, ime optuženika nije navedeno, a informacije o slučaju nisu dostupne na internetskoj stranici suda. On je, prema izjavama lokalnih dužnosnika, navodno bio član Azova i “propagirao svoje stavove među mladima u Rostovu”.
Video: Vjekoslav Prebeg
Sredinom svibnja lokalni mediji izvijestili su da su ukrajinski vojnici koji su evakuirani iz tvornice Azovstal u pritvoru u obližnjem gradu Taganrogu, gdje su uvjeti u zatvorima vrlo loši a ćelije prepune.
Također, u Rostovu su i neki ruski vojnici kojima će se suditi zbog dezertiranja. Tako će na optuženičku klupu na ruskom sudu sjesti Matthias Gustavsson, John Harding, Dylan Healy i Andrew Hill. To je sudbina koju je izbjegao Vjekoslav Prebeg. Zrakoplov u kojem se nalazio s još devet oslobođenih zarobljenika – petoricom Britanaca, dvojicom Amerikanaca, Marokancem, Šveđaninom – sletio je 21. rujna u Rijad u Saudijskoj Arabiji. Dvije zemlje pokazale su se ključnima u akciji oslobađanja ili razmjene: Ukrajina čiji su to bili vojnici i koja je radila na njihovoj razmjeni i oslobađanju, te Saudijska Arabija koja je apostrofirana kao posrednica u pregovorima. Saudijski princ, prestolonasljednik Bin Salman, razgovarao je o oslobađanju zarobljenika još prošlog lipnja u Rijadu kada je održan sastanak ministara vanjskih poslova zemalja Zaljevskog vijeća za suradnju s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovom koji je tada obećao da će razgovarati s predsjednikom Vladimirom Putinom i prenijeti zamolbu princa Bin Salmana za oslobađanje stranih zarobljenika.
I oni sude u otsutnosti.