Ukupno je testirano 3958 uzoraka, a samo jučer obavljeno je 566 testiranja, kazao je na presici Stožera ministar zdravstva Vili Beroš. Na pitanje hoće li se promijeniti kriteriji za testiranje, Beroš je rekao da bi morali testirati sve stanovništvo dva puta dnevno da bi bili potpuno sigurni. "Razgovaramo o kriterijima za testiranje", kazao je Beroš.
"Što se tiče testiranja, držimo se pravila kojih se dio uspješnih zemalja drži kod testiranja. S obzirom na veliki broj pitanja pa i sugestija te komentara od kolega iz šire znanstvene zajednice, ja ću se potruditi i napraviti cijeli niz pitanja za kolege. To će nam biti od iznimne vrijednosti da oni u tom kontekstu pomognu. To će biti konkretna pitanja i molit ćemo konkretne odgovore u danim okolnostima i u predviđenim okolnostima. Pritom će zaista biti od iznimne pomoći da to budu kolege koji su do sada u životu postavljali dijagnostiku infektivnih bolesti. Vrijeme je da damo toj zajednici da nam iznese sugestije o tome što znači povećanje testiranja", kazala ravnateljica Klinike za infektivne bolesti ''Dr. Fran Mihaljević'' Alemka Markotić.
Video: Alemka Markotić o uključivanju znanstvene zajednice u vezi povećanja testiranja
"Testiranje ne može nadomjestiti odgovorno ponašanje. Odgovornim ponašanjem sprečavamo transmisiju bolesti. To je osnovni mehanizam. Testiranje je dobro došlo i potrebno je", kazao je Beroš.
"Mi jesmo testirali sve osobe u samoizolaciji i kontakte bolesnika. Testirali smo i one koji su bili u direktom kontaktu s pozitivnima, a da to nisu znali te je osoba potom došla u sekundarne kontakte. Sve je to zbog toga da oslobodimo ove sekundarne kontakte. Trebali bismo pojačati testiranja u zdravstvenim ustanovama, onih koji su bili u kontaktu kao i onih koji rade na odjelima gdje su rizični bolesnici", rekao je ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak.
Ne treba puno pameti. Ako je totalna izolacija, onda treba prvenstveno testirati one koji su još uvijek kontaktu s većim brojem ljudi, dakle zdravstvene radnike, zaposlenike po staračkim domovima i policajce.