Sulejman Tihić: U izvršnoj vlasti očekujem oba HDZ-a

bih-tihic-txt.jpg
import
28.12.2006.
u 19:18

Pregovori o formiranju vlasti na svim razinama, iako nisu bez pomaka, pokazuju koliko je zapravo podijeljena politička scena u BiH. Jedina stranka koja je uz Dodikov SNSD siguran dio nove vladajuće koalicije je SDA. Njezin predsjednik, Sulejman Tihić, koji je potpisao koalicijski sporazum sa Silajdžićevom Strankom za BiH, ističe kako i dalje priželjkuje da se ovoj koaliciji pridruži HDZ BiH, iako se ne protivi niti ulasku oba HDZ-a u izvršnu vlast. U tom svjetlu treba promatrati i potvrdu dugogodišnjeg partnerstva s HDZ BiH, koja se dogodila na Tihićevom sastanku s Draganom Čovićem, kao prvim čovjekom HDZ-a BiH.

VL: Ostalo je mnogo toga nedorečenog nakon Vašeg sastanka s Draganom Čovićem. Možete li kazati što je konkretno dogovoreno tijekom razgovora s predsjednikom HDZ-a BiH? 
TIHIĆ: Mi smo u prvom redu potvrdili opredjeljenje da nastavljamo partnerske odnose na svim razinama, od kantona, entiteta do države. Razgovarali smo o programskim ciljevima, što želimo uraditi u narednom razdoblju za BiH. Čovića je posebno to interesiralo i tražio je da o tomu razgovaramo, a tek onda o raspodjeli pozicija i ostalom, s čim sam se, naravno, složio. Čović smatra da se BiH može razvijati ubrzanim tempom, ukoliko mi to svi iskreno želimo i ukoliko napravimo jedan efikasan i funkcionalan sustav i dobar program. O tome se najviše razgovaralo. 

VL: Kakav je odnos vaše stranke prema HDZ-u 1990.? 
TIHIĆ: Mi dajemo prednost HDZ-u BiH. Naš temeljni stav i želja je da oba HDZ-a sudjeluju u vlasti, a ukoliko se oni ne mogu dogovoriti, onda dajemo prednost HDZ-u BiH. Sve ćemo učiniti da oba HDZ-a budu u vlasti, jer su tako jednostavno građani odlučili i smatramo da ne trebamo mi određivati tko će zastupati Hrvate. Očekujem da će se sljedećeg četvrtka postići jedan takav dogovor, koji će osigurati sudjelovanje i jednog i drugog HDZ-a u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti.

VL: Što će se dogoditi ako ne bude bilo moguće postići čvrst i održiv dogovor dva HDZ-a? 
TIHIĆ: Reakcije predstavnika ove dvije stranke su sasvim normalne nakon svih događanja. Još je sve vruće. Nije prošlo puno vremena od njihove podjele. Očekujem da će za šest mjeseci, kada budemo razgovarali, sve biti drukčije. Kada se od nas odvojila Stranka za BiH i kod nas je bilo tih trvenja. Sreća, mi smo imali jednog Izetbegovića, koji nije dozvolio da to eskalira. Sasvim je normalno da i hrvatsko političko tijelo ima dvije stranke. Bošnjačko ima najmanje tri. Istina ima ih više, ali govorim o strankama koje su respektabilne. Tako da očekujem da će odnosi između ove dvije stranke, kako vrijeme bude odmicalo, biti sve bolji i stoga ne želimo da se puno miješamo i svrstavamo, jer valja nam raditi i s jednima i s drugima.

VL: Kažete za šest mjeseci će komunikacija vjerojatno biti bolja. No, vlast treba formirati što prije? 
TIHIĆ: Zato ih, između ostalog, treba uvući u vlast, jer će tada biti primorani surađivati. 

VL: Kada govorite o koalicijama u prvi plan ističete programe, dok se Milorad Dodik više oslanja na matematiku.
TIHIĆ: I Dodik se slaže o nekim programima, s tim što on pokazuje manju zainteresiranost kada su u pitanju programi i kada je u pitanju državna razina. Ali, zato mi moramo insistirati na tomu i vjerujem da ćemo se s Dodikom dogovoriti o svim važnijim pitanjima. Mi imamo sa Strankom za BiH programske ciljeve usuglašene na 11 stranica. Vjerujem da možemo najmanje pet stranica tog teksta dogovoriti s Dodikom, a i da će on, naravno, imati svojih zahtjeva koje trebamo usuglasiti. 

VL: Sa Strankom za BiH se ipak ne možete složiti oko važnog pitanja, kao što su ustavne promjene. Vjerujete da ćete uspjeti približiti stavove? 
TIHIĆ: Mi se ne razlikujemo kada je riječ o konačnom rješenju. Želimo efikasnu, funkcionalnu i jeftiniju BiH, s tim što SDA, kao stranka koja je uvijek vodila realnu politiku, smatra da do tog cilja možemo doći u fazama. Mi smatramo da ono što se može dogovoriti danas treba odmah prihvatiti, a što se ne može dogovoriti, treba ostaviti za kasnije pa se dogovarati. Stranka za BiH želi odjednom više i ne želi prihvatiti ni ono što se sad možemo dogovoriti. 

VL: Opet, kada je riječ o Dodiku, Vi stalno u prvi plan ističete državu BiH, a on opet entitet Republiku Srpsku. Kako će izgledati suradnja s njim? 
TIHIĆ: Zato sam volio da je Dodik došao za premijera državne vlade. To bi sigurno utjecalo na njegovo dalje političko djelovanje i djelovanje njegove stranke u pravcu jačanja države BiH. Međutim, Dodik to nije želio prihvatiti dok se ne završe ustavne promjene. On ne želi biti predsjedatelj Vijeća ministara BiH, već želi biti premijer vlade sa svim ovlastima.

VL: SDA se nakon izbora našla u određenim problemima. Vi ste se morali suočiti s napadima. Je li to vrijeme iza Vas ili očekujete nove udare? 
TIHIĆ: Ne očekujem. Nakon odluke Glavnog odbora, nakon uvjerljive podrške, smatram da je to pitanje zaključeno i da trebamo ići dalje. Sigurno je da će, nakon analize izbornih rezultata, trebati provesti određene reforme u Stranci u cilju dalje demokratizacije i bolje organizacije. Podjele nisu tako ni velike, kao što su neki mediji željeli prikazati.

VL: Ipak, ne možete negirati postojanje turbulencija i različitih pogleda unutar SDA?
TIHIĆ: Postoje određeni problemi i razlike u stranci koje smo do sada manje ili više zanemarivali, a datiraju još od Četvrtog kongresa. Ima tu i konceptualnih razlika u pogledu profiliranja SDA kao narodne stranke političkog centra, otvorene za sve građane BiH. Tijekom izborne kampanje jedan broj naših kadrova, neki javno i izravno, drugi neizravno, podržavali su kandidata druge stranke za člana Predsjedništva BiH. Često je bilo nekorektnog međusobnog natjecanja među našim kandidatima s istih lista. Na taj način radili su izravno protiv interesa SDA i u negativnom smislu utjecali na ukupan izborni rezultat. Ovakvu situaciju iskoristili su naši politički protivnici, razni centri moći, skupine i pojedinci, pokušavajući destabilizirati SDA. Bilo je, i dalje ima, izravnog ili neizravnog miješanja nekih stranaka u rad SDA. Prisutni su pokušaji nametanja i dominacije, a cilj je umanjiti značaj, mjesto i ulogu SDA u političkom životu BiH. 


Nezadovoljstvo kod svih naroda

VL: Na novogodišnjoj konferenciji za novinstvo govorili ste o “nezadovoljstvu kod sva tri naroda”. Na što ste konkretno mislili?
TIHIĆ: Kada je riječ o Hrvatima, oni su, prije svega, nezadovoljni činjenicom da ih je sve manje, da ih je gotovo upola manje u odnosu na 1991. godinu, te da ih u nekim krajevima Bosne i Hercegovine više gotovo i nema. Osjećaju se majoriziranim, bez obzira na postojeće ustavne mehanizme zaštite. Bošnjaci su, pak, nezadovljni što se problemi rješavaju presporo. Ovo nije onakva BiH kavu su željeli i za koju su se borili. Pravda je također još uvijek prespora. Nezadovoljstvo kod Srba proizlazi iz toga da im je sve više jasno da Republika Srpska nije ono što im je obećavano da će bit, a to je država samo srpskog naroda. Sve je manje srpske, a sve više bosanske države.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije