kaos s obdukcijama

Sumnjive smrti biznis, račun stiže poreznim obveznicima

'Toe tag'
Foto: 'grandeduc'
1/3
Autor
Ivanka Toma
21.05.2012.
u 12:00

Patolozima se usluge više ne plaćaju iz blagajne sudova nego tužitelja, što je i dovelo do toga da se otkrije rasulo

Sumnjive smrti, odnosno utvrđivanje njihova uzroka, u Hrvatskoj su se pretvorile u dobar biznis koji plaća država, a do sada ga nitko nije ozbiljnije kontrolirao. U svakoj situaciji kada se posumnja da je netko skončao život prirodnom smrću, mora se provesti obdukcija. No, u Zagrebu to stoji 1000 kuna, a bez ikakvog razumnog objašnjenja taj isti posao u Rijeci u prosjeku stoji 7000 kuna, u Puli 4300, u Osijeku 3600, a u Zadru 2400 kuna.

Bez kriterija

Do 1. rujna 2011. godine naloge za obdukcije izdavali su istražni suci, a nakon tog datuma (od kojeg je u cjelovitoj primjeni novi Zakon o kaznenom postupku) obdukcije traže županijska državna odvjetništva i plaćaju se iz njihova budžeta. Upravo je ta promjena – da se patolozima usluge više ne plaćaju iz blagajne sudova nego tužitelja – dovela do toga da se uoči nered koji vlada na tome području. Ne samo da postoji neobjašnjiv raspon cijena za istu vrstu usluge – pregleda mrtvaca – nego nema ni ujednačenih kriterija tko taj posao radi. Tako u Zagrebu vrijedi pravilo da se obdukcije povjeravaju isključivo Zavodu za sudsku medicinu i kriminalistiku. Ugovorom je utvrđena i cijena toga posla i ona prosječno iznosi 1013 kuna.

U Dubrovniku je, međutim, praksa drukčija. Posao obdukcije daje se poimenično točno određenome vještaku. Prosječna cijena toga posla je 2700 kuna, od čega se nešto više od 2000 kuna plaća obducentu, dok ostatak ide pomoćniku obducenta.

U Šibeniku se obdukcije povjeravaju poimenično vještaku i prosječno stoje 3500 kuna. Od toga vještaku ide 2800 kuna, a razlika se potroši na plaćanje poreza i prireza.

U Varaždinu se nalozi za obdukciju daju Općoj bolnici i u prosjeku koštaju 3500 kuna. Od toga se vještak obducent namiri sa 2600 kuna, njegov asistent dobije 690 kuna, a 240 kuna ostane za troškove bolnice.

Ispada da svaki grad u Hrvatskoj za tretiranje mrtvaca ima svoju cijenu, kao i da u svakom gradu druga ustanova, odnosno vještaci rade obdukcije.

Zbog kaosa koji vlada pri razjašnjavanju sumnjivih smrti nedavno su razgovarali ministri pravosuđa Orsat Miljenić i zdravlja Rajko Ostojić.

– Odstupanja u cijenama i praksi kome se povjeravaju obdukcije nelogična su i to je problem koji moramo riješiti – kaže ministar Miljenić dodajući da s kolegom Ostojićem traži model po kojemu će se problem obdukcija sustavno riješiti.

Koriste i radno vrijeme

Sada se, naime, u nekim gradovima usluge obdukcija plaćaju izravno obducentima, a u nekima ustanovama. Ima i slučajeva da obducenti kojima se plaćaju obdukcije rade privatni posao, ali u prostorijama i s opremom bolnice, i još k tome u radno vrijeme.

Zbog neujednačene prakse ministru pravosuđa Miljeniću obratio se i glavni državni odvjetnik Mladen Bajić koji ga upozorava na probleme. Bajić traži od ministra uputu o tome kome će tužitelji davati naloge za obdukciju (vještacima, bolnicama ili zavodima) i kolika se naknada isplaćuje za tu vrstu vještačenja te kome se plaća račun.

Komentara 5

BO
boston
12:10 21.05.2012.

Nakon sto pokradose sve zivo oko nas, nasli su nacina kako krast i na mrtvima. Svaka cast na inovaciji....

EN
ENTUZIJASTA
12:35 21.05.2012.

Opet nas preplavila poduzetnost! \"I oni što žrtve za života bjehu,ostadoše i nakon smrti žrtve\"

DU
Deleted user
15:00 21.05.2012.

Upravo suprotno od tvrdnje iz druge rečenice: \". U svakoj situaciji kada se posumnja da je netko skončao život prirodnom smrću, mora se provesti obdukcija\"/// Ne, nego prigodom nasilne smrti ili sumnje na nasilnu smrt se naredi sudsko-med. obdukcija! I usput budi rečeno, nema većeg masakra od obdukcije i da mrtvi mogu iznijeti dojmove, e to bi bila knjiga utisaka. Raspore ga ili nju od podbradka do stidne kosti, povade sve unutarnje organe, potegnu nožem od uha do uha i prebace skalp na čelo pa onda pilom zapile kalotu lubanje i izvade mozak. Kasnije mozak našnitaju i skupa s izvađenim organima iz tijela (ostane kanu od pokojnika) pobacaju u trbušnu šupljinu i mrtvog zašiju paketnom špagom. Nerijetko i omotaju glavom plastičnom vrećicom iz shopping centra da ne mrlja lijes krv i tjelesne tekućine. Horror!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije