Turistička kompanija na našem najsunčanijem i jednom od sunčanijih otoka Mediterana ozbiljno počinje kapitalizirati svoju sunčanu poziciju. Hotelska kuća Sunčani Hvar praktički na svim svojim hotelima i zgradama postavlja solarne elektrane. Ukupno planirana instalirana snaga elektrana će doseći 1 MW energije, čime će Sunčani Hvar postati ponajveći privatni proizvođač energije iz solara na našim otocima i u Dalmaciji, a predviđena količina električne energije iz vlastitih solarnih elektrana dovoljna je za 40 posto kompletnih godišnjih potreba te kompanije.
Čak 2700 sati sunca
Investicija iznosi milijun eura, većina solara je postavljena, a puna funkcionalnost očekuje se do kraja ove godine. Inače, insolacije na Hvaru od preko 2700 sati godišnje omogućava akumulaciju velike količine svjetlosne i toplinske energije, a toliko sunčanih sati, kažu u Sunčanom Hvaru, jamstvo je dobre isplativosti i ubrzava povrat uloženih sredstava. S običnim krovovima ostat će, inače, u Sunčanom Hvaru jedino hoteli Palace Elisabeth i Riva Marina, jer ih se ne smije dirati zbog konzervatorskih ograničenja.
– Održivost nije više samo trend, nego nezaobilazno načelo poslovanja. U Sunčanom Hvaru kontinuirano radimo na projektima obnovljivih izvora energije te energetske učinkovitosti. Također nastojimo pronaći ekološka rješenja koja podižu konkurentnost i održivi rast tvrtke. Uvođenjem solarne energije doprinosimo i Europskom Zelenom planu te smanjenju emisija ugljičnog dioksida – napominje predsjednica uprave Sunčanog Hvara Gordana Tomičić, koja od posljednjeg projekta, osim smanjenja troškova energenata, očekuje i rast konkuretnosti.
Prvi u programu UNESCO-a
Sunčani Hvar je lani otvorio svoj prvi održivi hotel, Beach Bay Hvar, što je bila investicija od 22 milijuna eura. Otvoren je u srpnju prošle godine i već je itekako, kažu u Sunčanom Hvaru, prepoznat od strane gostiju. Zna se da je na tržištu sve veća potražnja za takvim objektima, a Sunčani Hvar se snažno opredijelo za zeleno poslovanje.
Hoteli Sunčani Hvar prva su grupacija u Hrvatskoj koja se pridružila UNESCO-vom programu održivog turizma, Sustainable Travel Pledge. Iz toga proizlazi obaveza potpore lokalnoj zajednici i dobavljačima, uštede energije kroz sustav zelenih obnovljivih izvora energije i naprednih sustava energetske učinkovitosti implementacija sustava za odvajanje i zbrinjavanje otpada, minimiziranje korištenja plastične ambalaže itd. U najpoznatijoj hvarskoj hotelskoj kući uvjereni su da takve stvari uvelike doprinose dobrim poslovnim rezultatima. A valja reći da je Sunčani Hvar još lani dosegnuo turistički promet iz prijedpandemijske 2019., a ove godine očekuju još bolje rezultate.
VIDEO Hrvati strahuju da neće moći platiti račune i kupiti hranu, o ljetovanju gotovo da ni ne sanjaju