Počelo nas je živcirati da se “vucaramo” po kući, pa smo odlučili početi volontirati – kažu najbolji karlovački volonteri u 2014. godini Tomislav Sučić, Iva Alibašić i Elena Cvitković.
Učila djecu engleski
Zajedničko im je, osim što su mladi, i to što su radili za Studio 8, Udrugu za promicanje kulture i aktivnosti mladih, koja se istaknula organiziranjem Kabine – susreta glazbenika, književnika i likovnih umjetnika, i Defibrilacijom. Nagrađeni su za nedavnog Sajma udruga, kojeg je u Karlovcu organizirala Udruga za poticanje i razvoj kreativnih i socijalnih potencijala djece, mladih i odraslih Carpe diem.
Meteorološki tehničar Tomislav volontirao je i u Udruzi Leptirić, gdje je animator za dječje rođendane i ostale proslave, Iva u Udruzi Slobodna škola gdje je organizirala pomoć u učenju, a Elena i u Udruzi Stope, gdje je pomagala u uključivom liječenju djece, te Kinoklubu Karlovac.
– Super je volontirati i raditi ono što te ispunjava. To je kvalitetno korištenje slobodnog vremena – veli 24-godišnji Tomislav.A rheologinja i povjesničarka umjetnosti Iva je volontirajući djecu učila engleski jezik.
– Od travnja vodim izložbeni prostor u Centru za mlade u Grabriku, a na Kabini sam dijelila letke, lijepila plakate... – opisuje što je radila 30-godišnja Iva.Slično je radila i 17-godišnja gimnazijalka Elena.
– Prije volontiranja nismo bili društveno angažirani, a to preporučujemo i ostalima. Mladi nisu dovoljno upoznati sa sadržajima koje udruge nude – smatra Elena, dok Iva dodaje da se teško pokrenuti, ali kad se to učini, ostalo je mnogo lakše.
Otkako postoji Volonterski centar Karlovac, kojeg je organizirao u CZM Carpe diem, mladi se mogu registrirati kao volonteri i upisivati u “volontersku knjižicu” svoj “volonterski staž”, što im može pomoći kod zapošljavanja.
Francuskinja u Karlovcu
Kao “poslodavci” se mogu registrirati i udruge, pa tražiti volontere. Ujedno mogu i volontirati u drugim europskim zemljama, kao što je nedavno na deset mjeseci došla u Karlovac volontirati jedna djevojka iz Francuske.