Kremlj i Washington se međusobno optužuju za incident koji se dogodio u utorak u međunarodnom zračnom prostoru u blizini teritorija za koji Rusija tvrdi da ga je anektirala od Ukrajine dok i dalje traju sukobi između ukrajinskih i ruskih snaga na istoku Ukrajine. Moskva je Washingtonu u srijedu poručila da se drži podalje od njenog zračnog prostora nakon što su ruski borbeni zrakoplovi presreli američki dron koji je potom pao u Crno more, što je bio prvi izravni sukob između supersila otkako je Rusija započela svoju invaziju na Ukrajinu.
Video: Drama iznad Crnog mora, pljušte teške optužbe SAD-a i Rusije: 'Morali smo zbog njih srušiti dron'
Ministri obrane i vojni zapovjednici iz SAD-a i Rusije održali su telefonske razgovore. Rusija će pokušati izvaditi ostatke američkog vojnog drona koji je pao u Crno more, rekao je tajnik ruskog vijeća za nacionalnu sigurnost Nikolaj Petrušev, a glasnogovornik Bijele kuće John Kirby je izjavio da ga se možda nikada neće naći. Rusija je navodno stigla do mjesta američkog drona, javio je u međuvremenu CNN pozivajući se na dužnosnike. Dva dužnosnika su rekla da je Rusija stigla do mjesta pada MQ-9 u Crnom moru.
Kremlj je ranije u srijedu priopćio da su nakon tog incidenta odnosi sa Sjedinjenim Državama u "žalosnom stanju" i na najnižoj točki.
Vrhovni general Washingtona rekao je da je nesreća pokazala sve agresivnije ponašanje Moskve, dok je Rusija upozorila da bespilotne letjelice u blizini Krima predstavljaju opasnost od eskalacije. Ruski ministar obrane Sergej Šojgu rekao je svom američkom kolegi Lloydu Austinu da su letovi američkih dronova uz obalu Krima "provokativne prirode" i da bi mogli dovesti do eskalacije u zoni Crnog mora.
Rusija, kaže se u priopćenju, "nije imala interesa za takav razvoj događaja, ali će ubuduće reagirati u odgovarajućem omjeru". Austin je odbio ponuditi bilo kakve detalje o pozivu, uključujući i to je li kritizirao rusko presretanje. Ali ponovio je na konferenciji za novinare da SAD namjerava nastaviti letjeti tamo gdje međunarodno pravo dopušta i zahtijeva da ruski vojni zrakoplovi rade na siguran i profesionalan način.
Britanski ministar obrane Ben Wallace optužio je Rusiju da se ponaša "neprofesionalno". Wallaceovi komentari odražavaju novo stajalište Zapada da je izvanredni incident u zraku bio jednokratan i da nije odmah zaslužio ništa jače od diplomatskih pritužbi.
Zalosno bi bilo da stepski razbojnici nisu prvi stigli na lokaciju “sudara i bjega s mjesta sudara” kada je 33km od “njihovog” tla ali na dubini of 1200 do 1500 metara za zaostale primitivce to je kao da je na Saturnu! Kursk je bio na 100metara dubine pa su cekali da svi mornari pomru i tek tada su dozvolili Nizozemcima pristup i vadenje podmornice. Ameri su prije gotovo 50 godina izvadili djelove ruske podmornice koje je bila dublje u Pacifiku nego ova letjelica.