Ozbiljne posljedice

Svake godine u morima završi do 13 mil. tona plastike, stručnjaci otkrili gdje ono završi

Dubrovnik: Jako jugo u staru gradsku luku donijelo velike količine smeća
Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL
1/3
07.06.2021.
u 11:25

Po izračunima švicarskih znanstvenika, najmanje trećina plastike bačene u more vratit će se na obalu, a to ima ozbiljne posljedice po okoliš jer su obalni ekosustavi posebno osjetljivi na plastiku, a istodobno pojava negativno utječe na turizam.

Video snimke nakupina plastike na otvorenim morima često zgražaju javnost, no švicarska je studija pokazala da većina plastičnog otpada na kraju završi blizu obale

"Naše su analize pokazale da pet godina nakon što završi u moru otprilike 80 posto plastičnog otpada pluta na manje od 10 kilometara od obale", kazao je Victor Onink iz centra za klimatska istraživanja Sveučilišta u Bernu. 

Znanstvenici su prije šest godina procijenili da svake godine u morima završi do 13 milijuna tona plastike

Većina otpada na koncu dopluta do obale, kazao Onink, glavni autor studije objavljene u časopisu Environmental Research Letters. 

Po izračunima švicarskih znanstvenika, najmanje trećina plastike bačene u more vratit će se na obalu, a to ima ozbiljne posljedice po okoliš jer su obalni ekosustavi posebno osjetljivi na plastiku, a istodobno pojava negativno utječe na turizam. 

Sredozemno more posebno je onečišćeno iz dvaju razloga, kaže Onink. Prvo, gomila plastike ulazi u Sredozemlje preko Nila, a drugo, riječ je o relativno malome i zatvorenom moru. 

Komentara 1

SI
sisavac
14:44 07.06.2021.

nek vele gdje završava silna plastika iz europe koju se brodovima vozika preko sueza, da bi nakon ulaska u indijski ocean brodovi najednom bili prazni... sjeća li se netko jedne slike koju su somalijski gusari prikazivali, jedan talijanski brod kako istovaruje smeće ispred somalijske obale... najveće količine plastike proizvede i iskoristi zapad, ogroman dio završava u moru ili se prevozi u siromašnije zemlje, koje se zatrpava tim otpadom.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije