Svaki peti od 4500 obnovljenih gradskih stanova u Vukovaru je - prazan.
Moraju prikupljati dokaze
– Vlasnici su dobili suglasnost o davanju stana prije predaje ključeva, ali oni zapravo i ne žive u Vukovaru – tvrdi pročelnik Uprave za područja od posebne državne skrbi u Vukovaru Ante Drmić. Dodaje da je nemoguće točno utvrditi koliko je takvih stanova danas u gradu, no prema procjenama gotovo ih tisuću nema stanara. Istodobno, isto toliko Vukovaraca čeka svoj red na listi za stambeno zbrinjavanje.
– Uprava kod zaključanoga stana reagira odmah po dobivanju dojave. Kada se utvrdi da je prazan, mora se čekati mjesec dana i poslije toga se korisnik poziva da razduži dobiveni stan. Oni to u pravilu ne čine pa se moraju prikupljati dokazi, iskazi i sve to predati državnom odvjetništvu koji preuzima slučaj – objašnjava Drmić, dodajući da bi s rješavanjem pitanja praznih stanova i lista čekanja za stambeno zbrinjavanje bila znatno umanjena, možda čak i ukinuta. Ona danas broji oko tisuću osoba, od kojih i neki ne zadovoljavaju propisane uvjete za stambeno zbrinjavanje.
Počeo otkup i najam
U Vukovaru je ostalo neobnovljeno još oko 700 stanova od kojih je 200-tinjak u nekoj fazi obnove.
- Prema sadašnjim brojkama, po završetku obnove u Vukovaru će se pojaviti manjak od 250 do 300 stanova – kaže Drmić, napominjući i da je u zadnjih mjesec dana ubrzan i proces potpisivanja ugovora o najmu i otkupu stanova.
Ugovore o najmu potpisalo je 500-tinjak korisnika stanova, a za otkup njih 220. Otkupna cijena kvadrata stana, sa svim popustima ako se plaća u gotovini, iznosi 175 eura po kvadratu, a najam se plaća 2,61 kuna po kvadratu. Koliko su i grad i država, koja i vodi ovaj proces, izgubili čekanjem i odugovlačenjem, govori i podatak da bi se u državni proračun godišnje slijevalo oko pet milijuna kuna samo na ime otkupa, a koji su na ovaj način bačeni u vjetar.