Dok se prizvođači pšenice i kukuruza gotovo svake godine žale da nemaju kome prodati urod, a ako i imaju, otkupljivači nude niske cijene zbog velikih količina na tržištu, malu skupinu poljoprivrednih proizvođača muče druga briga – hoće li imati dovoljno robe da zadovolje kupce. Gotovo nevjerojatno zvuči podatak da svi prizvođači hrane s ekološkim certifikatom u Međimurju ne bi mogli zadovoljiti godišnje potrebe jednog jedinog prosječnog hotela na Jadranu!
– Mi, mali proizvođači organske, ekološke i biodinamičke hrane toliko smo usitnjeni i nepovezani da ne bismo mogli ni godinu dana opskrbljivati ni jedan hotel ili restoran. Jednostavno ne možemo skupiti dovoljno proizvoda za njihove potrebe. Njima se ne može mjesec dana dovoziti sok i onda reći da ga više nema. Riječ je o stotinama tisuća boca soka koji oni moraju imati. Ne mogu riskirati da se gosti nauče na neki proizvod i da ga onda nestane – kaže Bernarda Orehovec, jedina vlasnica certifikata Demeter u Hrvatskoj i predsjednica Udruge Duga plus. Hoteli na Jadranu polako uvode posebne menije za vegetarijance i goste koji traže hranu s ekološkim certifikatima ili makrobiotičku prehranu, a ne tržištu nema dovoljno voća, povrća, sokova...
– Pojavljuje se i problem nedostatka kuhara koji znaju pripremati makrobitička jela.
U donjem Međimurju planira se i gradnja toplica, koje mi kao proizvođači ekološke hrane ne možemo čekati. Treba se pripremiti prije otvaranja.
Zbog svega toga u Međimurju pokrećemo radionice za sve one koji se misle ozbiljno baviti proizvodnjom hrane - najavljuje Bernarda Orehovec.
I ona, kao i manji broj proizvođača, čeka da Ministarstvo poljoprivrede napokon donese pravilnike koji reguliraju preradu hrane u manjim pogonima. Trebat će ih uskladiti s HACCP-om, sustavom kontrole sigurnosti hrane.