novi sukob

Tajne službe su u Vukovaru trebale predvidjeti plan B

zoran milanović,ivo josipović
Foto: Jurica Galoić/Pixsell
1/4
Autor
Ivanka Toma
26.11.2013.
u 09:47


Suprotni tonovi između dvaju brda ne znače da oba nisu u pravu

Je li mogla, i trebala, biti spriječena blokada državnog vrha da sudjeluje u koloni sjećanja 18. studenoga u Vukovaru? Kad je već došlo do blokade, jesu li predsjednici države, Vlade i Sabora imali razrađen scenarij kamo dalje, ili su u hodu odlučili položiti cvijeće na Ovčari?

Jesu li tajne službe trebale učiniti više ili su napravile sve što se od njih očekivalo? Kao i prije kada je u pitanju bio Vukovar (ali na temu ćirilice), predsjednik države Ivo Josipović i premijer Zoran Milanović opet su na potpuno različitim stajalištima. Stručnjaci za sigurnosna pitanja obojici djelomično daju za pravo, a kao glavni problem ističu neslaganje njih dvojice koji po Ustavu zajednički upravljaju obavještajno–sigurnosnim aparatom.

Tajne službe zakazale su u sigurnosnoj procjeni i zaštiti sigurnosti političkog vrha. Tvrdi to predsjednik Josipović osvrćući se na situaciju u kojoj je, zajedno s premijerom Milanovićem, predsjednikom Sabora Josipom Lekom, ministrima i drugim dužnosnicima, bio spriječen sudjelovati u koloni sjećanja.

Smiju li ulaziti u politiku

“Obavještajno-sigurnosne službe ne smiju intervenirati u politiku, ali moraju raditi na sigurnosnoj procjeni i zaštiti sigurnosti građana, uključivši i političkog vrha. Mislim da su u ovom slučaju trebali napraviti puno više nego što jesu”, rekao je predsjednik Josipović u subotnjem intervjuu Večernjem listu.

O istoj temi premijer Milanović govori suprotno: “Takozvane agencije ili tajne službe ne komentiram. To je moja politika i politika moje Vlade. To se tako radi u zapadnim liberalnim demokracijama, što ne znači da te službe nisu predmet demokratske civilne kontrole. Konkretno govoriti ne mogu, ali mogu načelno politički reći da u Vukovaru, srećom, osim hrvatske kulture i bontona nije povrijeđen ni jedan zakon. Nadam se da je to cijela Hrvatska vidjela”, rekao je premijer Milanović.

– Iako su dali potpuno različite izjave, obojica su u pravu – kaže dekan VERN-a u Zagrebu, Vlatko Cvrtila. Navodi da je posao tajnih službi prikupiti informacije o tome što će se događati. U konkretnom slučaju tajne službe su loše obavile svoj posao ako državnom vrhu nisu dale informaciju zbog koje bi, da ju je imao, drugačije odlučio.

– Da službe nisu pružile informaciju koja bi utjecala na to da se postupi drugačije nego što se postupilo, onda bi imalo smisla preispitivati njihov rad – kaže Cvrtila i dodaje da je politički vrh u Vukovaru donio najbolju moguću odluku kada nije inzistirao na sudjelovanju u koloni sjećanja, nego je otišao do Ovčare i tamo odao počast žrtvama.

Vojni analitičar Igor Tabak naglašava da se nikada u Vukovaru na Dan sjećanja nije pojavilo toliko državnih dužnosnika kao ove godine. Dodaje da su tajne službe trebale predvidjeti što će se dogoditi.

– Po mojim informacijama i jesu, no trebale su predvidjeti i scenarij za daljnje postupanje kako državni vrh ne bi završio u pat poziciji u kakvoj se našao – kaže Tabak. Ni on ne misli da je došlo do nekog propusta u radu tajnih službi, no smatra da je to samo još jedno od pitanja koje provocira disonantne tonove “između dva brda”. A kod predsjednika je vidljivo, nastavlja Tabak, da je sklon oslanjati se na tajne službe u rješavanju mnogih problema, što, smatra Tabak, nije dobro jer postoje i druge institucije, poput policije, tužiteljstva...

Vukovar nije pravi primjer

Cvrtila također kaže da je prije problem u tome što bi predsjednik i premijer trebali međusobno više komunicirati, nego u tajnim službama.

– Moglo bi se razgovarati o tome koliko su službe učinkovite u smislu donošenja političkih odluka, ali Vukovar nije pravi primjer za to – smatra Cvrtila.

Stručnjak za sigurnosna pitanja Mate Laušić kaže da je evidentno da se predsjednik Josipović i premijer Milanović razilaze oko samog poimanja sigurnosnog sustava i toga što je njegova zadaća.

No, što se tiče događaja u Vukovaru, Laušić je bliži stavu predsjednika Josipovića. Naglašava da se plan osiguranja dobrim dijelom temelji na sigurnosnoj prosudbi tajnih službi koje su trebale predvidjeti plan B, a dužnosnici su ga, smatra, osmislili i proveli u hodu.

Komentara 30

GI
gigaset
10:07 26.11.2013.

Hahaha koja sprdačina napravit će na kraju živu špijunsku aferu od toga . Niste zaslužili ni da vas puste na začelje .

ME
merlinka
10:04 26.11.2013.

nije istina da nisu mogli uci u kolonu, mogli su ali ne tako da budu na čelu kolone nego na kraju. E to je bio problem i to nisu nikako mogli prihvatiti. Nisu htjeli uci u kolonu na zacelju, uostalom ko da je bitno gdje si u koloni sjecanja ... to samo govori o tome koliko im je do Vukovara i sjecanja na poginule u domovinskom ratu.

DU
Deleted user
10:10 26.11.2013.

Mogli su ući kako su ušli dva jastreba pa čak i Merčep u kolicima Nisu mogli ući kao svete krave da se zbog njih kolona prekida . Političarima je narod pokazao što o njima misli Pa čak i do sadasada tihi Ante Gotovina

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije