Hrvatska ima suprotan trend od europskih zemalja i trenutačno pripadamo skupini od desetak uglavnom istočnoeuropskih zemalja koje bilježe rekordne poraste broja novozaraženih. Trenutačno imamo 922 zaražena 100.000 stanovnika u 14 dana od 10. do 24. studenoga, sedma smo najgora zemlja od 47 europskih zemalja. Tek je neznatno gori San Marino (925), Slovenija (979), Austrija (995), Andora (1130), Luksemburg (1234), a najgora je Crna Gora (1279). Ipak, u svim tim zemljama taj broj opada, a jedino u Hrvatskoj raste.
Od svih tih zemalja najmanje testiramo te unatoč povećanom broju testova i u posljednja 24 sata imamo udio od 35% zaraženih. Što znači da je stvarno stanje kod nas trenutačno među najgorima u Europi. Po smrtnosti u proteklih 14 dana sa 142 osobe na milijun stanovnika smo 13., a najveća je u Sloveniji (265) i BiH (234). Ravnatelju HZJZ-a Krunoslavu Capaku činilo se da znanstvenik Ivan Đikić pretjeruje kad je 5. studenoga, ocijenivši stanje alarmantnim, iznio procjenu o 1500 mrtvih do kraja studenoga. Danas imamo ukupno 1501 žrtvu, što je peterostruko više od svih žrtava u prometu u 2019. godini. Što je najgore, sljedećih je dana moguć još veći broj mrtvih jer sada dolaze na naplatu najgori dani kad smo imali najveće poraste broja zaraženih.
Nasuprot nama, stanje širenja zaraze u Europi značajno se popravilo i iz dana u dan sve je bolje, premda su jučer u Europi umrle 5774 osobe oboljele od COVID-19, petstotinjak više od ranijeg najvećeg broja mrtvih. To je posljedica većeg broja zaraženih iz prethodnih tjedana i to je bitka koja je izgubljena, jedino preostaje nada da će nas zdravstveni djelatnici iz nje izvući sa što manje žrtava. A njima se najviše taj zadatak može olakšati tako da se smanji broj novozaraženih. Stoga je izuzetno važno to što je broj zaraženih u Europi već tri dana ispod 200.000. To nije zabilježeno još od 21. listopada (193.000) s tim da je jučer bilo 178.000 novozaraženih (uz moguće naknadne korekcije).
VIDEO Božinović: Stožer će pripremiti novi set mjera, bit će strože. Vrijedit će do Božića
SAD, koji ima više nego dvostruko manje stanovnika, jučer je imao 175.000 novozaraženih (u subotu 204.000) i 2194 mrtve osobe, što je najviše u drugom valu. Stoga je u posljednja 24 sata i u svijetu od COVID-19 umrlo najviše – 11.720 ljudi.
Europa je definitivno od 5. do 7. studenoga bila na vrhuncu pandemije kad se dnevni broj zaraženih kretao od 306 do 317 tisuća novozaraženih. Doduše, protekla tri dana inače su dani kad se bilježi manji broj zaraza te će sljedećih dana doći do povećanja, ali i kad se uspoređuju isti dani u protekla četiri tjedna jasan je trend smanjenja širenja zaraze, recimo čak za 300.000 manje prošli tjedan nego onaj najgori, prvih sedam dana u studenome.
Najveći doprinos smanjenju širenja zaraze dalo je desetak zapadnoeuropskih zemalja, ali su im se s trendom pada broja novozaraženih pridružile i Češka, Mađarska, Slovačka, BiH, Slovenija, Crna Gora i Grčka. Sljedećih dana vidjet će se idu li uistinu tim silaznim smjerom i Njemačka, Poljska, Švedska, Moldavija i Sjeverna Makedonija.
Hrvatska je u skupini zemalja, uglavnom istočnoeuropskih, koje bilježe porast broja zaraženih, odnosno u kojima je epidemija na vrhuncu: Rusija, Ukrajina, Rumunjska, Srbija, Bugarska, Bjelorusija, Letonija, Litva, Albanija, ali i Danska i Finska, premda oni imaju relativno još uvijek najbolje epidemiološke situacije. Estonija je 19. studenoga dosegla vrhunac s 411 novozaraženih i od tada bilježi pad, proteklih su dana na dvjestotinjak slučajeva.
Makar smo po nečemu pri samom vrhu.Sve će ovo proći samo malo strpljenja i počinjemo zivot iznova .