VRIJEME Kakva nas zima očekuje nakon babljeg ljeta, koje se protegnulo sve do posljednjih dana listopada

Tek nakon Nove, ciča zima s obiljem snijega

plus_zima_tx.jpg
import
28.10.2006.
u 15:09

Za nešto više od tri tjedna, ako je suditi prema starim poslovicama, trebali bismo hodati umotani u šalove, a prije odlaska na posao strugati led i snijeg s automobila. No, Sveta Kata ove godine teško da će donijeti snijeg i led na vrata – barem ako je suditi pema temperaturama koje su nas dopratile do kraja listopada.

U ovom smo se prvom jesenskom mjesecu kupali, sunčali, pa i hodali u japankama, a lišće se – nije dalo sa stabala. Ni Sveti Luka (Sveti Luka u jarbole lupa), koji se slavi 18. listopada, nije ove godine bio u skladu s poslovicom koja se uz taj dan veže – početak vjetrovita i hladna dijela godine.

No, ne samo da poslovice više nisu vjerodostojan pokazatelj nego to to nisu ni meteorološke statistike.

Statistike
Meteorološke prognoze, posebno one dugoročne, vrlo su nepouzdane. Ništa se, objašnjavaju dugogodišnji promatrači i analitičari prognoza, sa sigurnošću ne može tvrditi. Razlog je tomu to što je, kažu, vrijeme nepredvidiva kategorija. Eventualno točne prognoze, koje također treba uzeti s ogradom, mogle bi biti one koje su dobivene matematičkim izračunima. No i u tim se situacijama mogu pojaviti – nepredviđene situacije – i uvijek neko “ali”. Ako je uz to “ali” u obliku uragana, dugačke i široke ciklone, matematika – pada u vodu.

Dakako, prognozirati se može i mora. No, hoće li to biti točno, druga je stvar.
Npr., prognoziranje kiše ovisi o mnogim čimbenicima – koliko je oblačna fronta velika, koliko su oblaci teški, kojom ih brzinom tjera vjetar, hoće li fronta “preskočiti” Alpe ili će zapeti, rastrgati se po planinskim vrhovima...

Svaka prognoza dulja od četiri dana ima čak 50 posto šanse da bude pogrešna. Što se vrijeme predviđanja prognoze povećava, šanse da ona bude točna su manje. Ponekad, pokazalo se u praksi, čak ni prognoze za jedan dan, one koje najčešće gledamo, nisu točne.

Neka mjerenja i matematički obrađeni statistički podaci pokazali su da bi, nakon duga i vrućeg ljeta, zime trebale biti duge, hladne i vlažne. No ni to, pokazalo se, ne mora uvijek biti točno. Osim toga, dugoročne prognoze – kakve se obično rade za šire regije – ne moraju biti opće. Predviđanja, npr. za Hrvatsku, pa i manje razine – ne moraju – biti iste. Tako u Zagrebu zima može biti hladna i vlažna, a u Slavoniji, npr., štoviše može biti još hladnija te sušna.

A to je zato što Zagreb ima mikroklimu. Veliki grad s milijun stanovnika, zbog zagrijavanja iznad svoje površine, ima višu temperaturu u najnižem sloju atmosfere, koja je čak stupanj do dva viša. No tako nije i u neposrednoj okolici grada. Tako se dogodi da, npr., na Plesu bude i više od 30 centimetara snijega, a u gradu mu nema ni traga – osim dosadne kiše ili, u najboljem slučaju, bljuzgavice.

Temperature
Prema  progozama i kartama  stranih prognostičara  – prognoza je tromjesečna – Hrvatska  je uvrštena u toplije europske regije.  Listopad, studeni i prosinac, prema britanski meteorološkim kartama ostat će iznadprosječno topli. Riječ je o zbroju variranja prosjeka temperatura u tri posljednja mjeseca ove godine. No, nakon toga nas, prisjetimo li se da vrijeme zna biti prkosno prema stanovnicima Zelenog planeta te kratkotrajnu milosti  debelo naplatiti – a i logika tako kaže – čekaju znatno hladniji i vlažniji dani.

A u tome ima i ravnoteže – koliko nas ljeti muče visoke temperature i suše toliko nas zimi, vraćajući se poput bumeranga, muče hladnoće i snjegovi, a za njima u proljeće slijede poplave i bujice.

Britanci na svojim službenim stranicama – www.metoffice.gov.uk. – predviđaju, s početkom nove kalendarske godine, u našim krajevima, razdoblje vlažnije i hladnije  od prosjeka. Ova će zima, tvrde Britanci, biti snježnija i vrlo hladna. Riječ je o području od istočne Francuske, tj. od Pirineja, do Urala. Val hladnoće mogao bi potrajati do kraja siječnja, a možda i dulje.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije