Teško do mira s 1300 naoružanih frakcija (70 %)
Iako su čelnici dviju zaraćenih strana u Libiji, s istoka i zapada zemlje, odmah nakon pojedinačnog sastanka s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom dogovorili prekid vatre i okončanje građanskog rata, teško je vjerovati da će postignuti dogovor biti i proveden.
Libijski građanski rat počeo je još 2011. godine kada je koalicija pet zemalja, među kojima su bile Sjedinjene Američke Države, Francuska, Velika Britanija, Kanada i Italija, pokrenula napade na Libiju nakon kojih je srušen režim Moamera Gaddafija. Zašto je teško danas vjerovati u mir? Predsjednik predsjedničkog vijeća u Tripoliju Fayez Sarraj, kojeg priznaje EU, i zapovjednik Libijske narodne vojske general Halif Haftar, kojeg trenutačno smatraju najmoćnijim čovjekom Libije, a podržavaju ga Rusija i Egipat, bivši Gaddafijev časnik koji ima i američko državljanstvo i punih je 20 godina radio za CIA-u, dogovorili su sve detalje kako zaustaviti sukobe i povratiti mir i stabilnost Libije. Dogovoreno je osnivanje zajedničke libijske vojske, razoružavanje svih paravojnih formacija kao i promjena ustava prema kojemu će Libija biti sekularna država te raspisivanje izbora. Međutim, ni Saraj ni Haftar nemaju potpunu kontrolu nad Libijom, zemljom u kojoj je više od 1300 različitih naoružanih skupina i frakcija i na desetke plemena među kojima već dugo vladaju nesnošljivost, rat, sukobi i krvna osveta, te svako od njih ima kontrolu bar nad jednim gradom ili selom. Bit će ih teško razoružati jer u zemlji vlada anarhija, zbog čega analitičari vjeruju da će biti gotovo nemoguće povratiti mir i stabilnost u toj afričkoj zemlji.
Mir u većem dijelu zemlje, ali rat neće biti okončan (20 %)
General Haftar, koji ne priznaje Vladu nacionalnog spasa kao ni islamističke vlasti u Tripoliju, ima prešutnu podršku milicija Zintana koje su nedavno oslobodile sina Muamera Gaddafija, Saifa Al-Islama. No ima i podršku plemena Warfalla, najvećeg u Libiji, koje kontrolira grad Bani Walid. Sarraj pak ima podršku milicije Misrata, pa je moguće da će na većem dijelu teritorija Libije ipak doći do relativnog mira i prekida ratnih neprijateljstva. Ali građanski rat neće biti okončan.
Dogovor iz Pariza bit će proveden (10 %)
Dogovor koji je, uz pokroviteljstvo francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, postignut između predsjednika predsjedničkog vijeća u Tripoliju Fayeza Sarraja i zapovjednika Libijske narodne vojske generala Halifa Haftara bit će u cijelosti proveden u djelo. Tako će doći do okončanja šestogodišnjeg rata.
Da se rat ne isplati dobro i predobro ; dali bi ga vodili i toliko investirali u naoružanje a ne u znanje to je pitanje !?