Dugoočekivani sastanak predsjednika stranaka Kukuriku koalicije nije donio ništa spektakularno. Samo je pokazao da se politika vodi u Vladi, a ne, kako je to bilo u vrijeme vlade Ivice Račana, za stolom oko kojega posjedaju šefovi stranaka. – Zapravo smo se sastali zbog Nina (Ivana Jakovčića). Mi ostali se svaki dan vidimo u Zagrebu i razgovaramo. Sastanak je bio zbog njega. U biti smo popili kavu budući da on i onako za mjesec dana odlazi s čela IDS-a – rekao nam je jedan od stranačkih predsjednika vladajuće koalicije. Navodi i da SDP i HNS dobro surađuju u Vladi, da nema nikakvog spora oko reformi te da je HNS u tome još i žešći. Jedino razilaženje je, kaže, u odnosu na porez na nekretnine koji HNS ne podržava. Teme razgovora koalicijskih partnera o kojima je premijer Zoran Milanović dao izjavu novinarima zapravo ne izlaze izvan okvira onih koje su na dnevnom redu aktivnosti Vlade.
O bitnim temama – SDP i HNS
Naravno da su se šefovi stranaka vladajuće koalicije Zoran Milanović, Vesna Pusić, Ivan Jakovčić i Silvano Hrelja dotaknuli i ekonomskih tema, pa tako i vrlo skorog rebalansa državnog proračuna kojim će Vlada morati drastično smanjiti golemi jaz između državnih prihoda i rashoda, ali, kako doznajemo, konkretnih zaključaka nije bilo. Ali rebalans proračuna ionako će “crtati” šefovi SDP-a i HNS-a, odnosno uži kabinet Vlade, a ne svih četvero predsjednika stranaka vladajuće koalicije. Najvažnija tema sastanka bile su pripreme za zajednički izlazak SDP-a, HNS-a, HSU-a i IDS-a na svibanjske izbore za Europski parlament. Šefovima Kukuriku koalicije bilo je važno javnosti pokazati jedinstvo koalicije, posebno nakon sukoba Ivana Jakovčića i Zorana Milanovića, koji je kulminirao na lokalnim izborima prošle godine kada se Milanović u Istri suprotstavio Jakovčiću poslavši mu na megdan lokalne SDP-ovce predvođene odmetnutim IDS-ovcem Damirom Kajinom.
Većina analitičara slaže se da je upravo zbog tog sukoba SDP s partnerima i izgubio prošle europske izbore od HDZ-a jer je Kukuriku koalicija bila u krnjem sastavu – bez Ivana Jakovčića, koji je izašao sa svojom listom i odnio im presudnih 3,84 posto glasova.
Novi sastanak za mjesec dana
Bilo je spomena i o novim poreznim zakonima, a zna se da ministar financija Slavko Linić inzistira na uvođenju poreza na nekretnine, dok su HNS i IDS protiv toga. No ni oko te teme nema konačnog zaključka, tvrdi naš sugovornik. Sastanak je trajao oko sat i pol, komentirao se i slučaj Josipa Perkovića budući da je prekjučer izručen Njemačkoj. Koalicijski partneri ponovno će se susresti za mjesec dana.
>> HNS-ovac Radoš treći, a Jakovčić četvrti na izbornoj listi za EU?
Pa jasno da su pričali o EU parlamentu, neće se valjda zamarati standardom građana RH...