Camila Parker Bowles, vojvotkinja od Cornwalla i supruga britanskog princa Charlesa, kročit će na njihovo tlo 15. ožujka popodne.
– Sve mora biti još ljepše! – pokazuje Silvija Butković, zadužena za turizam i marketing Državne ergele Đakovo.
Predstava sa šest konja
Uzbuđenje je veliko, no iskustva u kraljevskim posjetima, napominju ponosno, već imaju. Kraljica Elizabeta II. prošetala se ergelom još u listopadu davne 1972. i zauvijek ostavila trag pa ni skorašnji posjet neće proći bez toga znaka. Tomica Kassa, zaposlenik ergele, tada je bio mladić.
– Tek se asfaltirala cesta od željezničke stanice do pastuharnice, bila je do tada kaldrma. Zahvaljujući kraljici, dobili smo asfalt – prisjeća se Tomica, koji broji već 40 godina staža na ergeli. Kraljica je u Đakovo stigla vlakom, a od kolodvora ju je do ergele, u središtu grada, dovezao četveropreg. Kassin kolega Josip Zirn tada je bio prvašić.
– Mahali smo zastavicama uz cestu, išli smo sa školom, znali smo samo da stiže kraljica i ništa više – kaže Zirn.
Njezina kočija i danas se pažljivo čuva. No vremena su se promijenila. Za razliku od kraljice, vojvotkinja od Cornwalla neće stići vlakom i kočijom, nego u koloni automobila pod jakim osiguranjem. Posjetit će najprije Ivandvor, šest kilometara od središta Đakova, u kojem je matično stado s podmlatkom. Dom je to za stotinjak vrsnih grla, od ukupno 170 na ergeli. Oprema se tamo i svojevrsni muzej, odnosno soba u spomen na slavni posjet iz 1972.
Vojvotkinja će potom obići gradsku lokaciju ergele, kojom će “defilirati” konjanici, zaprege, folkloraši u nošnjama zlatarama.
– Sve je u znaku tradicije jer proslavljamo i 510. rođendan ergele i 210 godina uzgoja lipicanca – ističe Silvija Butković. Gošća će tako upoznati i običaj gorjanske Ljelje, koje su zaštićeno kulturno dobro s UNESCO-ova popisa, a njeguje ih KUD Gorjanac. Prekrasni će lipicanci pak prvi put “zaplesati” u kvadrilji od šest konja, u konjičkoj predstavi. Za konjičku se predstavu jahači, među kojima je i 26-godišnja Mara Kretonić, pripremaju svakodnevno po sat vremena.
Tuševi i solariji za konje
– Vježbamo intenzivnije nego inače jer moramo svih šest konja priviknuti jedne na druge – objašnjava Mara. Zaposlena je pet mjeseci, ali na ergelu je kročila s nepunih 10 godina. Iza nje je 17 godina jahačkog staža.
– Trema uvijek postoji, ali pozitivna – smješka se ona dok grli lipicanca Conversana Maru, kojeg od milja zovu Pliši.
Što znaju i umiju, pokazat će uz glazbu u zatvorenoj jahaonici, najvećoj takvoj u Hrvatskoj. Prostire se na 4200 kvadrata, sa 600 mjesta na tribinama. Uz nju je 16 novih bokseva s tuševima i solarijem za sušenje konja nakon kupanja, kako se za hladnih dana ne bi prehladili. Tradicija je ono na što su najponosniji. I nadaju se kako će im i idući susret s kraljevskom obitelji, kao i onaj davni, biti najbolja moguća reklama.
>> Princ Charles u ožujku u Hrvatskoj
Hoće li Englezi kamilu zamijeniti za konja?