Nakon više od 60 godina stanovnici s područja općine Draganić odlučili su obnoviti tradiciju proslave blagdana svetog Stjepana koja je bila prekinuta od tadašnje komunističke vlasti s obrazloženjem da je riječ o hrvatskom nacionalizmu.
Blagdansko vrijeme
–Tradicija da se na Štefanje konji izvode iz štala i jašu bila je stara vjerojatno stoljećima. Na taj dan kojima se odlazilo u čestitare, a ljudi su se i zabavljali u blagdansko vrijeme, kada se drugi poslovi nisu radili. No, 1950. godine došlo je do incidenta.
Na ljude koji su jahali konje i sve to činili pod hrvatskom trobojnicom pucalo se iz pušaka. Na kraju većina njih prošla je torturu tadašnje milicije i završila u zatvoru. Stoga, nakon desetljeća koja su prošla, želimo obnoviti lijepe blagdanske običaje – ispričao je Ferdo Vučković na čijem su se imanju u Lazini su okupili jahači.
Nakon okupljanja, konjima i tradicionalnom kočijom krenuli su u obilazak općine. Među jahačima bilo je i mladih i žena, a vesela povorka izazvala je velik interes mještana. To ne čudi kada se zna da su konji mnogima u Draganiću stoljećima bili velika ljubav, ali i izvor egzistencije.
Danas se te plemenite životinje vrlo rijetko koriste kao radne, pa je mnogima njihov uzgoj preskup.
S koljena na koljeno
Unatoč tome, ljubav prema konjima prenosi se na nove genaracije, pa je uzgajivača konja sve više. Danas u Draganiću konje uzgaja desetak obitelji.
Od pasmina najviše su zastupljeni lipicanaci i posavci. Osim obnove običaja jahanja na Štefanje, u Draganiću se čuvaju i druge tradicije poput izrade cvjetnog ukrasa nazvanog puranac koji se nosi na blagoslov na Cvjetnicu, ili odlaska na polnoćku uz svjetlost baklji.