Kada se prije tri i pol godine našla na zagrebačkoj cesti, bez krova nad glavom, posla i kune u džepu, sa četvoro djece, samohrana majka Anita Ivoš (39) nije niti slutila koliko će joj se životno kolo sreće zavrtjeti na bolje. S prosjačkog štapa postala je jedna od većih investitorica Sisačko- moslavačke županije s planom izgradnje Eko- etno sela Sunja autohtone moslavačke arhitekture i gastro ponude, u kojemu će posao isključivo naći siromašni i socijalno ugroženi građani. Jednaku egzistencijalnu glavobolju prolazile su i njezine dvije partnerice na projektu – prvom takve vrste u Hrvatskoj – Renata Ivoš i Olja Pejović, obje samohrane majke, izbjeglice iz Sarajeva.
Snovi usred surove zbilje
Tri životne priče buknule su u poduzetnički poduhvat kojega danas prate tri ministarstva, uskoro očekuju sredstva iz EU-a, povelju UNESCO-a i još puno toga. A sve je počelo kada su bijeda i nevolja pokucale na vrata...
Razvod braka bacio je Anitu Ivoš na koljena, ali joj vjeru u uspjeh nije slomio. Preselila se iz Siska u Zagreb, jer je, kako ističe, bila pod pritiskom Socijalne službe čiji žrvanj nije mogla dopustiti da osjete djeca. Izgubila je posao, spala na tri tisuće kuna alimentacije i nešto manje dječjeg doplatka, te krenula u kucanje po vratima da je netko primi na podstanarski stan i zaposli.
– To su bila užasna vremena, jedva sam krpala kraj s krajem da djecu nahranim – prisjeća se samohrana majka. Jedino što sam imala u izobilju bili su moji snovi – o uređenju malog sela s tridesetak izvornih kuća građenih do 1930. godine. Selo je bilo moj bijeg od grube stvarnosti – govori Anita, danas zatrpana nacrtom sela na 14 tisuća četvornih metara.
– Dok smo se seljakali iz jednog stana u drugi, a djeca mijenjala škole jer nismo imali stanodavca koji nas je htio na dulje vrijeme, ideja o selu počela je poprimati prve konture u stvarnosti, priznaje Anita. Projektu se pridružila nezaposlena Renata Ivoš (55) koja ima troje djece. Postala je umjetnički direktor. I ona je osjetila što znači kada moraš odgajati djecu u siromaštvu i boriti se bez partnera. No nije pokleknula, nego je stegnuvši Aniti ruku, postala partnerica s planovima da u selu pokrene filmski i kazališni festival te na taj način ponudu obogati – kulturnim sadržajima. Radom na projektu pala je posljednja klapa Renatine nezaposlenosti što je veseli dok školuje sina srednjoškolca.
Traže kredit za završetak
Treća partnerica – Olja (34) odgaja sama desetogodišnju kćerku te je fizioterapeut po struci. U njenoj nadležnosti će biti svi wellness sadržaji. No, osim hrabrih majki koje nisu ostale na listi čekanja za socijalnu pomoć, nalazi se cijeli niz siromašnih, nezaposlenih i gladnih spremnih raditi u Eko etno selu Sunja. Tri partnerice oko sebe su okupile na desetke žena koje će pripravljati izvornu hranu, raditi u turističkoj agenciji ili pak zabavnom parku za djecu te izrađivati suvenire. I poručuju – 10 posto zarade slijevat će se u Fondaciju za pomoć u zapošljavanju samohranih majki. Do planiranog otvaranja sela u proljeće 2012. nedostaje im još jedino kvalitetna banka koja bi im kreditirala završetak investicije.
– Mnogim smo "poslovnim anđelima" pokucale na vrata, ali nudili su nam lihvarske uvjete – žali se poduzetnički trojac.
, spala na tri tisuće kuna alimentacije i nešto manje dječjeg doplatka....samohrana majčica vrijedna sažaljenja!!!!! Ljudi jeste li vi normalni, spala na 3000 hrk alimentacije i nešto manje doplatka, pa neka i ona privredi mizernih 3000 bez da se sjate silna ministarstva i kojekakve leezbo udruge, pa pola države živi sa toliko novca a ona jadna SPALA, baš sramota!!!