Američki predsjednik Donald Trump će u srijedu uvesti zapanjujućih 104% carina na sve kineske uvoze. Obratio se nekoliko desetaka zakonodavaca, članova kabineta, rukovoditelja industrije i rudara ugljena, braneći carine i tvrdeći da one već donose 2 milijarde dolara dnevno. Ponovio mnoge iste točke koje je iznosio posljednjih dana – a koje je ranije danas spomenuo i njegov tajnik za tisak – Trump je rekao da su "vodili razgovore s mnogim, mnogim zemljama" koje žele pregovarati o carinama, prenosi BBC.
"Naš problem je što ne možemo tako brzo pričati sa svima", dodao je. "Ali ne moramo jer su carine uvedene i novac pristiže na razini kakvu nikad prije nismo vidjeli." Trump je također tvrdio da su rukovoditelji industrije izrazili želju za otvaranjem pogona i poduzeća u SAD-u – gdje neće podlijegati carinama. Međutim, nije komentirao reakciju tržišta na carine kao ni kritike koje pristižu sa svih strana.
Nakon što je vijest objavljena, pala je vrijednost američkih dionica. Svjetska tržišta su ranije zabilježila dobitke u nadi da će Trump možda biti spreman smanjiti niz trgovinskih barijera koje podiže oko najvećeg tržišta potrošača u svijetu. Administracija je zakazala pregovore s Južnom Korejom i Japanom, dvama bliskim saveznicima i većim trgovinskim partnerima, a talijanska premijerka Giorgia Meloni će zemlju posjetiti idućeg tjedna. No, Bijela kuća je jasno poručila da će carine, koje za neke zemlje iznose i do 50 posto, stupiti na snagu u 00.01 po istočnoameričkom vremenu kao što je bilo planirano. One će biti osobito visoke za Kinu nakon što je Trump povećao carine na uvoz iz drugog najvećeg gospodarstva svijeta na 104 posto, u sklopu odgovora na protumjere Pekinga najavljene prošlog tjedna. Kina se odbila pokoriti nečemu što je nazvala "ucjenom" i obećala je "boriti se do kraja". Dužnosnici Trumpove administracije su rekli da pregovori s Kinom neće imati prioritet.
Podsjetimo, nove carine Kini dolaze na one koje su bile na snazi i prije Trumpovog drugog mandata. Kina je već bila suočena s povećanjem carina od 34% u srijedu kao dio Trumpovog paketa „uzajamnih“ carina. No, Trump je dodao još 50% nakon što Peking nije odustao od obećanja da će do utorka u podne uvesti uzvratne carine od 34% na američku robu, što je dodalo ukupno 84% carina. Naime, kinesko Ministarstvo trgovine izjavilo je da se „odlučno protivi“ dodatnim carinama od 50% na kineske uvoze, nazvavši to „pogreškom na pogrešku“ te su iz ministarstva obećali pojačati uzvratne mjere na američki izvoz. Nadalje, američke dionice, koje su u utorak ujutro naglo porasle, počele su padati nakon Leavittinih komentara, piše CNN. Nasdaq i S&P 500 skliznuli su u negativno, dok je Dow ostao pozitivan.
„Zemlje poput Kine, koje su odlučile uzvratiti i pokušati udvostručiti svoje zlostavljanje američkih radnika, čine pogrešku“, rekla je Leavitt novinarima u utorak. „Predsjednik Trump ima čeličnu kralježnicu i neće popustiti.“ „Kinezi žele sklopiti dogovor, samo ne znaju kako to učiniti“, dodala je. Odbila je podijeliti uz kakve bi uvjete, ako ih uopće ima, Trump razmotrio smanjenje carina Kini. Trump je u veljači uveo carinu od 10% na sve kineske proizvode bez iznimki, povezujući to s navodnom ulogom zemlje u pomaganju ilegalne imigracije i unošenju fentanila u SAD, a prošlog mjeseca udvostručio je te stope. Kina je bila drugi najveći izvor uvoza za Ameriku prošle godine, isporučivši robu u vrijednosti od 439 milijardi dolara u SAD, dok je SAD izvezao robu vrijednu 144 milijarde dolara u Kinu. Obostrane carine prijete štetom domaćim industrijama i mogle bi rezultirati otkazima.
Deseci drugih zemalja, kao i Europska unija, također se suočavaju s ponoćnim rokom za nove carinske stope. Te stope, koje je Trump iznio prošli tjedan, kreću se od 11% do 50%. Leavitt je rekla novinarima da, unatoč tome što je razgovarao sa svjetskim liderima s ciljem pregovora o nižim carinskim stopama, Trump nema namjeru odgoditi svoje planove.Nakon razgovora s Trumpom ranije u utorak, Leavitt je rekla kako američki predsjednik „očekuje da će ove carine stupiti na snagu.“ Istovremeno, dodala je kako je Trump uputio svoj tim da sklapa „posebne“ dogovore sa zemljama koje žele pregovarati.
Sjedinjene Države u utorak su objavile da će 104-postotne carine na uvoz iz Kine stupiti na snagu nedugo nakon ponoći dok administracija Donalda Trumpa ubrzano započinje pregovore s drugim trgovinskim partnerima pogođenim carinama američkog predsjednika.
Trumpove carine su dovele do straha od recesije te poremetile višedesetljetni svjetski trgovinski poredak. "Zasad smo dobili uputstva da prioritet damo našim saveznicima i našim trgovinskim partnerima poput Japana i Koreje i drugih", kazao je na Fox News savjetnik Bijele kuće za gospodarska pitanja Kevin Hassett. BIjela kuća je objavila da je Trump naložio svom trgovinskom timu da stvori sporazume "po mjeri" za gotovo 70 zemalja koje su zatražile pregovore. Glavni trgovinski pregovarač američkog predsjednika Jamieson Greer je Kongresu kazao da njegov ured nastoji raditi ubrzano, no da se ne suočava s određenim vremenskim rokom.
"Predsjednik je bio jasan, ponovno, da u skorije vrijeme neće praviti iznimke ili izuzeća", kazao je Greer zakonodavcima. Kina se priprema za rat iscrpljivanja, a proizvođači upozoravaju na posljedice za prihode te nastoje ubrzano pripremiti planove za nova inozemna postrojenja. Svjetska investicijska banka Citi je smanjila svoju prognozu za rast kineskog BDP-a s 4,7 na 4,2 posto, a kao razlog je navela vanjske rizike.
Troje od četvero Amerikanaca očekuje da će cijene narasti nakon što stupe na snagu Trumpove carine, prema anketi Reuters/Ipsos. Proizvođač čipova Micron je potrošačima najavio da će od srijede uvesti dodatne naknade vezane za carine, a američki prodavači odjeće su rekli da odgađaju narudžbe i zapošljavanje novih djelatnika. U međuvremenu, Europska komisija razmatra protumjere u obliku carina od 25 posto na cijeli raspon američkih dobara, uključujući zrna soje, orašaste plodove i kobasice, no drugi potencijalni proizvodi poput burbona su izostavljeni s popisa.
Dužnosnici su rekli da su spremni na pregovore. Blok od 27 članica nailazi na poteškoće s već postojećim carinama na automobile i metale, a suočava se i s 20-postotnim carinama na druge proizvode u srijedu. Trump je također zaprijetio uvesti carine na alkoholna pića iz Europske unije. Europske farmaceutske tvrtke, koje se također boje negativnih posljedica carina, na sastanku su upozorile predsjednicu Komisije Ursulu von der Leyen da bi Trumpove carine mogle ubrzati premještanje industrije iz Europe prema Sjedinjenim Državama.
>> FOTOGALERIJA Trump mrtav ozbiljan uvodi carine, ostatak svijeta mu se smije, pogledajte najbolje memove na njegov račun
Da se ne zaboravi, Kina posjeduje 760 milijardi dolara američkih državnih obveznica. Kina je nakon Japana drugi najveći strani vlasnik američkog duga.