PRATITE UŽIVO

Europska komisija pozdravila Trumpovu odgodu carina, na Wall Streetu povijesni skok

Markets Volatile From Trump Tariiffs on Wall Street
Foto: John Angelillo/NEWSCOM
1/3
10.04.2025.
u 12:16
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

Odgoda recipročnih carina u manje od 24 sata od kada su uvedene uslijedila je nakon najvećeg četverodnevnog pada cijena dionica od koronakrize, pri čemu je S&P 500 indeks potonuo 12 posto.

* S&P 500 skočio 9,5% nakon Trumpove odgode carina, najveći dnevni skok u 17 godina.  
* Trump odgodio recipročne carine za 90 dana, osim za Kinu gdje su povećane 
* Kina i EU razgovaraju o jačanju trgovinske suradnje protiv američkih carina

Tijek događaja: 

12.15 -  Kina je u četvrtak službeno uvela planirane uzvratne carine na američku robu, uvodeći dodatne 84-postotne carine na uvoz iz SAD-a. Taj potez uslijedio je nakon što je Washington u srijedu najavio novi plan daljnjeg povećanja carina na kineski uvoz, na 125 posto. Istovremenu je uvođenje carina za neke druge zemlje privremeno obustavljeno. Peking do sada nije odgovarao na najnovije američke mjere. Kineski dužnosnici optužili su Washington za ucjenu obećavši da će se oduprijeti pritisku u tekućem trgovinskom sporu. Trump je rekao da Kini nedostaje "poštovanja" prema globalnim tržištima. Kako rastu napetosti sa SAD-om, Kina se okrenula drugim partnerima. U utorak je kineski ministar trgovine Wang Wentao telefonski razgovarao s europskim povjerenikom za trgovinu Marošem Šefčovičem u kojem su se, među ostalim, dotakli pitanja koja uključuju jačanje gospodarskih veza između Kine i EU-a.

Wang je, prema kineskom priopćenju, kritizirao američku carinsku strategiju kao štetnu za globalnu trgovinu i pozvao je na suradnju kako bi se održao multilateralni sustav temelj na sadašnjim pravilima. Dodaje se da su se Kina i EU složile započeti razgovore o pristupu tržištu i poboljšanju poslovnog okruženja za tvrtke. Kina ostaje jedan od najvažnijih trgovinskih partnera EU-a. U 2024. godini bila je treće najveće EU-ovo izvozno odredište i glavni izvor uvoza. Međutim, EU i dalje ima značajan trgovinski deficit s Kinom, koji je prošle godine iznosio oko 300 milijardi eura.

10:00Kineski juan pao je na najnižu razinu u gotovo 18 godina, što neki analitičari smatraju znakom da središnja banka dodatno popušta svoj grip na valutu kako bi pomogla ublažiti negativni utjecaj trgovinskog rata na izvoz. U četvrtak je onshore renminbi pao na najnižu vrijednost od 7,351 po američkom dolaru, najnižu od kraja 2007. godine, prije nego što se oporavio na 7,342, prema Reutersu. Narodna banka Kine, koja upravlja juanom i postavlja njegovu dnevnu referentnu stopu, oslabila ga je na 7,209 juana za dolar, kako se navodi.

Slabiji juan mogao bi ublažiti pritisak na kineske izvoznike smanjujući cijene njihovih proizvoda — što je ključni ekonomski pokretač za zemlju — dok napetosti u trgovini između Kine i SAD-a rastu. Američki ministar financija Scott Bessent upozorio je Kinu da ne koristi devalvaciju valute kao alat za protumjere Trumpovim carinama. „Ako Kina počne devalvirati, to će biti porez na ostatak svijeta, i svi će morati podizati svoje carine kako bi kompenzirali devalvaciju”, rekao je u intervjuu za Fox Business Network u srijedu. „Pozivam ih da to ne učine i da dođu za pregovarački stol.” Offshore renminbi pao je na rekordnih 7,429 po američkom dolaru u srijedu, što je najniža vrijednost otkako je offshore tržište uspostavljeno 2010. godine, prema Reutersu. Od tada je djelomično ublažen dio tih gubitaka.


9:00 - Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen pozdravila je odluku američkog predsjednika Donalda Trumpa da na 90 dana pauzira 'recipročne' carine, ističući da EU ostaje predan konstruktivnim pregovorima sa Sjedinjenim Državama, s ciljem postizanja nesmetane i obostrano korisne trgovine. “Pozdravljam najavu predsjednika Trumpa da pauzira recipročne carine. To je važan korak prema stabilizaciji globalnog gospodarstva”, kaže se u izjavi von der Leyen koju je objavila Komisija. Predsjednica Komisije ponovno ističe spremnost na pregovore i na nultu carinsku stopu između EU-a i SAD-a.

“Carine su porezi koji samo štete tvrtkama i potrošačima. Zato sam se stalno zalagala za sporazum o nultima carinama između Europske unije i Sjedinjenih Država”, kaže von der Leyen. Dodala je da će EU i dalje nastojati diversificirati svoja trgovinska partnerstva sa zemljama koje čine 87 posto globalne trgovine i koje dijele istu predanost slobodnoj i otvorenoj razmjeni roba, usluga i ideja. Najavila je da će Komisija pojačati napore na uklanjanju prepreka na jedinstvenom tržištu. “Ova je kriza razjasnila jednu stvar: u vremenima nesigurnosti jedinstveno tržište naše je sidro stabilnosti i otpornosti”.


6.15 - Na Wall Streetu je u srijedu S&P 500 indeks skočio 9,5 posto, što je njegov najveći dnevni skok u posljednjih 17 godina, nakon što je predsjednik SAD-a Donald Trump odgodio primjenu dodatnih, recipročnih carina za sve zemlje, osim za Kinu. Dow Jones indeks porastao je 7,87 posto, na 40.608 bodova, dok je S&P 500 skočio 9,52 posto, na 5.456 bodova, a Nasdaq indeks 12,16 posto, na 17.124 boda. Za S&P 500 to je najveći dnevni skok od globalne financijske krize 2008. godine i treći najveći od Drugog svjetskog rata. Za Nasdaq je, pak, to najveći skok od 'dotcom' krize 2001. i drugi po veličini u povijesti.

Jučerašnje trgovanje počelo je oprezno, uz blagi rast indeksa, a njihov snažan skok uslijedio je u poslijepodnevnim satima, nakon što je Trump na društvenim mrežama objavio da će privremeno, na 90 dana, odgoditi primjenu recipročnih carina svim zemljama, osim Kini, kojoj će dodatno povećati carine na ukupno 125 posto. Ministar financija Scott Bessent pojasnio je kasnije na konferenciji za medije da će recipročne carine biti odgođene, a da će se osnovna, 10 postotna carina plaćati na uvoz gotovo sve robe u SAD.

Odgoda se neće primjenjivati na ranije uvedene sektorske carine na automobile, čelik i aluminij, kao ni na 25-postotne carine za Kanadu i Meksiko, a u idućim mjesecima Washington će pregovarati s trgovinskim partnerima o novim uvjetima međusobnog trgovanja. Povećanje carina na uvoz kineske robe na ukupno 125 posto odgovor je, poručio je Trump, na kinesko povećanje carina na uvoz američke robe na 84 posto, što na snagu stupa 10. travnja. Odgoda recipročnih carina u manje od 24 sata od kada su uvedene uslijedila je nakon najvećeg četverodnevnog pada cijena dionica od koronakrize, pri čemu je S&P 500 indeks potonuo 12 posto. Jučerašnjim skokom indeksi su nadoknadili veći dio tih gubitaka.

„Ovo je ključni trenutak koji smo čekali. Prva reakcija tržišta bila je izuzetno pozitivna jer ulagači ovo smatraju korakom naprijed prema pojašnjavanju situacije. No, ostaje nesigurnost oko toga što će se događati u idućih 90 dana, a ulagači će se morati nositi s tom neizvjesnošću”, kaže Gina Bolvin, predsjednica u tvrtki Bolvin Wealth Management Group. Nakon Trumpove odgode carina, analitičari Goldman Sachsa povukli su svoju nedavnu procjenu o riziku od recesije i poručili da u ovoj godini očekuju rast američkog gospodarstva.

Kevin Gordon, strateg u Charles Schwabu, kazao je, pak, da ovaj skok cijena nakon prethodnog oštrog pada ima smisla, ali da u ovakvim uvjetima nitko u ništa ne može biti siguran. „Morat ćemo pričekati kako bismo vidjeli kakva je konačna politika, no nažalost politika se mijenja gotovo svakodnevno. Pitanje je hoće li kompanije u ovakvom okruženju moći donositi odluke o investicijama i zapošljavanju”, kaže Gordon.

U svih 11 najvažnijih sektora S&P 500 indeksa cijene su dionica jučer porasle, a među najvećim je dobitnicima bio tehnološki sektor s rastom za više od 14 posto. Pritom su cijene dionica tehnoloških divova Applea, Nvidie i Tesle, koje su prethodnih dana oštro pale, skočile između 15 i 22 posto. Zahvaljujući odgodi carina, VIX indeks 'straha', koji se prethodnih dana kretao na najvišim razinama od 2020. godine i koronakrize, jučer je oštro pao s 58 na 33 boda. To znači da ulagači manje osiguravaju svoje portfelje od mogućeg daljnjeg pada cijena dionica. A na europskim su burzama, koje su zatvorene prije Trumpove objave, cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 2,92 posto, na 7.679 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 3,00 posto, na 19.670 bodova, a pariški CAC 3,34 posto, na 6.863 boda.


6:00 - Kina i Europska unija razmijenile su mišljenja o jačanju ekonomske i trgovinske suradnje u odgovoru na američke carine, objavilo je u četvrtak kinesko ministarstvo trgovine. Ministar trgovine Wang Wentao razgovarao je u utorak u video pozivu s povjerenikom EU-a za trgovinu i ekonomsku sigurnost Marošem Šefčovičem o ponovnom pokretanju razgovora o potpori trgovini, stoji u priopćenju kineskog ministarstva. Tema razgovora bilo je i trenutno otvaranje pregovora o minimalnim cijenama kineskih električnih vozila, dodaje se u priopćenju. U listopadu prošle godine EU je, povrh standardnih, uveo i dodatne carine na uvoz električnih automobila iz Kine, u rasponu od 17,3 do 36 posto, zaključivši da kineski proizvođači uživaju nepoštenu prednost u odnosu na konkurenciju zahvaljujući državnoj pomoći.

Peking i Bruxelles dogovorili su da će ponovo otvoriti pregovore o minimalnim cijenama električnih vozila iz Kine, objavilo je kinesko ministarstvo trgovine prošli tjedan, ne navodeći datum. Američki predsjednik Donald Trump najavio je pak prošle srijede "recipročne carine" na uvoz robe iz Kine i EU-a. Peking je dva dana kasnije uzvratio istom mjerom, a odgovor je najavila i Europska unija. U srijedu SAD je podigao uloge, odredivši još više carinske stope na uvoz iz Kine, a Kina je odmah odgovorila višim carinama na američku robu. I EU je u srijedu objavio carine na uvoz iz SAD-a.   

U utorak, samo dan prije novog vala carina, kineski ministar trgovine rekao je europskom povjereniku da je Kina spremna produbiti trgovinsku, investicijsku i industrijsku suradnju s EU-om. Kina i EU trebali bi po Wangovim riječima zajedno štititi multilateralni sustav trgovine baziran na propisima i slijediti načela liberalizacije trgovine i stvaranja uvjeta za nesmetanu razmjenu, "što će donijeti više stabilnosti i sigurnosti u svjetsko gospodarstvo i trgovinu", navodi ministarstvo u priopćenju. Peking i Bruxelles razgovarali su i o uspostavi povoljnijeg poslovnog okruženja za kompanije i o pitanjima transfera trgovine. Kina i EU jačat će i dalje komunikaciju u okviru Svjetske trgovinske organizacije i zajedno zagovarati izmjene u njezinom sustavu, dodaje se u priopćenju.

FOTO Kinezi ismijavaju Trumpa: 'Pogledajte kako će izgledati njihova proizvodnja'

Markets Volatile From Trump Tariiffs on Wall Street
1/17
Ključne riječi

Komentara 28

Avatar slava herojima
slava herojima
07:41 10.04.2025.

trump se propisno osramotio jer je dokazao da nema pojma o ekonomiji i na kraju se pod pritiskom samih amera koji su počeli vrištati o bankrotu i recesiji, povukao kao uplašeni zec

Avatar zapadna turska
zapadna turska
07:47 10.04.2025.

trump se propisno osramotio i ispao je slabić koji se povlači kada mu se drugi suprotstave! Nije očekivao ovakav odgovor Kine, niti Eu niti ostalih zemalja! Da je istina da ga svi mole za pregovore i da čekaju u redu za sastanak, sigurno ne bi zaustavio sve na 90 dana nego bi to iskoristio da ispregovara što bolju poziciju za USA, ali kad je i EU donijela protumjere shvatio je da ga se nitko ne boji pa se povukao

DU
Deleted user
07:49 10.04.2025.

Kramp ne samo da je zaustavio rat u Ukrajini nego je i poništio američki deficit. Čak je i koronu izliječio cuganjem dezificijensa. Nitko kao Kramp i njegova redneck ekipa.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije