Nakon što je Donald Trump najavio povratak u Bijelu kuću, Kina je spremno dočekala izazov. Dok je tijekom prvog Trumpovog mandata Peking uglavnom branio svoje pozicije, sada ima jasan plan kako ne samo preživjeti američke pritiske, već i ojačati svoj položaj u svijetu. Za razliku od prvog Trumpovog mandata, kada je Kina uglavnom reagirala na američke poteze, ovoga puta kineski stratezi pripremili su sveobuhvatan plan koji nadilazi jednostavno trgovinsko nadmetanje.
Kinesko vodstvo odlučilo je iskoristiti Trumpovu politiku "Amerika na prvom mjestu" kako bi proširilo svoj globalni utjecaj. Već u prvim danima od Trumpove pobjede Peking je pokrenuo program vrijedan 1,4 milijardi dolara za smanjenje dugova lokalnih vlada i najavio "aktivnije fiskalne politike" koje uključuju povećanu državnu potrošnju i niže kamatne stope. Ove mjere nisu samo odgovor na Trumpa, već dio šire strategije jačanja domaćeg gospodarstva.
Na diplomatskom planu, Kina je započela intenzivno približavanje ključnim susjedima. Nakon četverogodišnjeg zastoja, postignut je dogovor s Indijom o spornom graničnom području Ladakh. Peking je također ukinuo zabranu uvoza japanskih morskih plodova i uveo bezvizni režim za japanske posjetitelje. Ovi potezi pokazuju da Kina želi stabilizirati odnose u svom susjedstvu prije mogućih turbulencija koje bi mogao donijeti novi Trumpov mandat.
Posebno je zanimljiva kineska strategija prema zemljama globalnog Juga. Peking je značajno povećao ulaganja u Vijetnam, gdje je bilateralna trgovina dosegla 260 milijardi dolara, te u Meksiko, gdje su kineske investicije deseterostruko veće od službeno prijavljenih. Ova "stražnja vrata" omogućuju Kini da zaobiđe američke trgovinske barijere tako što njezini proizvodi do američkog tržišta stižu preko trećih zemalja.
Kineski čelnici uvjereni su da će Trumpova politika dugoročno oslabiti američku globalnu dominaciju. Iako su svjesni da bi četiri godine Trumpa mogle donijeti ekonomske poteškoće, vjeruju da je to cijena koju vrijedi platiti ako će rezultat biti slabljenje američkog utjecaja u svijetu. Xi Jinping često govori o "promjenama neviđenim u stoljeću", aludirajući na kinesko uvjerenje da je vrijeme za smjenu na vrhu globalne hijerarhije moći.
Za razliku od 2016. godine, Kina sada točno zna što može očekivati od Trumpa. Njegovo prvo predsjedništvo pokazalo je da nema tabua kada je riječ o Komunističkoj partiji Kine ili Tajvanu. Iako Trump može postići neke kratkoročne pobjede, Peking gleda dalje od njegovog mandata, strpljivo gradeći alternative američkom sustavu globalne trgovine i utjecaja. Kineska strategija za Trumpovu eru tako se može sažeti u tri ključna elementa: jačanje domaćeg gospodarstva, smirivanje odnosa sa susjedima i produbljivanje veza s globalnim Jugom. Peking je uvjeren da može izdržati četiri turbulentne godine, istovremeno gradeći temelje za svijet u kojem će američka dominacija biti stvar prošlosti.
>> FOTO Ovakve prizore Gaze dosad niste viđali. Evo zašto Trump misli da može postati rivijera Bliskog istoka
Kineski zli plan je - "Kineska strategija za Trumpovu eru tako se može sažeti u tri ključna elementa: jačanje domaćeg gospodarstva, smirivanje odnosa sa susjedima i produbljivanje veza s globalnim Jugom." Stvarno jako zao plan 🤣😂