T7 VIS nije odgovoran za moguće onečišćenje zraka u Dugoj Resi! Poručili su to iz ove tvrtke, pozivajući se na rezultate mjerenja količine dioksina i furana u ispustu kotla u prostoru nekadašnje Pamučne. Ne precizirajući vrijeme, navode da ih je po nalogu inspekcije obavila Metroalfa iz Zagreba.
– Mjerenja su utvrdila da je količina tih tvari čak 400 puta niža od zakonom dopuštene. Ovi pokazatelji ??nedvojbeno pokazuju i potvrđuju da potencijalne izvore onečišćenja zraka i okoliša u Dugoj Resi treba tražiti negdje drugdje - smatraju u T7 VIS-u.
Kada se mjerilo?
Dodaju i da procesom energetske uporabe rabljenih ulja štite okoliš i štede energetske resurse, kao i da je takav proces, kojeg provode, ekološki prihvatljiv.
– Podsjećam da su u njihovom prostoru, po nalazu inspekcije, nađene tekućine za kočnice koje su opasni otpad i ne smiju se spaljivati u postrojenjima u kojima se spaljuju otpadna ulja, a udio opasnog otpada bio je više od dozvoljenih 40 posto. I, ne znamo jesu li mjerenja obavljena kada su spalionica ili energana u punom pogonu – komentirala je Lada Vrana, predsjednica GIDRA-e VIS-ovo priopćenje. Za udrugu koja mjesecima ponavlja da Dugorešani ne žele opasni otpad u svom gradu, rezultati mjerenja koji pokazuju da nema razloga za paniku, nisu iznenađujući.
– Obzirom da T7 VIS od početka vodi vrlo pametnu igru, rezultati su očekivani – veli Vrana, ne želeći pojašnjavati zašto su očekivani.
Mogući drugi zagađivači
Ne odbacuje mogućnost da zrak u Dugoj Resi zagađuje netko drugi.
– Moguće je, ali pritužbe građana počele su s T7 VIS-om - kaže Vrana i naglašava da udruga nastavlja borbu za čist zrak i rijeku Mrežnicu. T7 VIS, pak, nada se suradnji s Dugorešanima.
– U interesu nam je da budemo dobrodošao poslodavac i nastavit ćemo raditi na suradnji s lokalnom i poslovnom zajednicom, ali i ekološkim udrugama – zaključuju u tvrtki.
– Suradnja? Mislim da su malo zakasnili! Ne može nas se prvo trovati, a onda pružiti ruku pomirenja – smatra Vrana.
Jesu li rezultati koje je objavio T7 VIS poznati i Ministarstvu zaštite okoliša, do zaključenja broja nismo doznali. No, poznato je da je Ministarstvo tvrtki privremeno oduzelo dozvolu za gospodarenje opasnim otpadom i nakon prosvjeda GIDRA-e u Zagrebu poručilo da i dalje nadziru njihov rad.