Odvažiti se i u 50. godini života, bez imalo alpinističkog planinarskog iskustva, te bez posebnih priprema popeti se na – krov Afrike, da bi se s visine od gotovo šest tisuća metara 30-ak minuta uživalo u spektakularnom pogledu na prostranstva Tanzanije i Kenije, nesvakidašnji je pothvat. Upravo je to nedavno učinio ljubitelj putovanja, prirode i rekreacije, bjelovarski stomatolog Goran Popović. Očito pustolov u duši, Goran je sa svojim kumom Zagrepčaninom Igorom Došlićem prije nekoliko dana osvojio "uhuru peak" ili vrh slobode, kako se u prevodu naziva najviši vrh Kilimandžara.
Najbolja je "wisky" ruta
– Kako ja živim u Bjelovaru, a kum u Zagrebu, još od prošle godine tražili smo način i vrijeme da malo intenziviramo međusobno druženje – priča Goran, pojašnjavajući kako su uopće došli na ideju o afričkoj pustolovini. Informacije manje-više slučajno pronađene na internetu o mogućnostima penjanja na vrh Kilimandžara, privukle su ga, kaže, već na prvi pogled. Kuma Igora nije trebalo posebno nagovarati, ideju je objeručke prihvatio i odmah se dao u potragu za dodatnim informacijama. – Premda ima više načina odlaska, mi smo se opredjelili za nizozemsku tvrtku koja penjanje organizira po nešto dužoj, takozvanoj wisky ruti – ističe Goran, dodajući da su samoinicijativno u aranžman ubacili i trodnevni boravak na Zanzibaru, poznatom arhipelagu u Indijskom oceanu, 30-ak kilometara udaljenom od obala istočne Afrike.
Bijelac među crncima
Htjeli smo upravo nešto drukčiji aranžman, koji podsjeća na nekadašnja putovanja od prije sto i više godina, koja su od čovjeka tražila određenu mudrost i snalažljivost – ističe Goran napominjući kako je ova pustolovina u tom smislu bila pun pogodak.
Susret s Tanzanijom bio im je, kaže, neobično ali dragocjeno iskustvo, ponajviše zbog svojevrsnog obrnutog rasizma.
Svi su oko vas crni i gdje god se pojavite kao bijelac, sve je odmah višestruko skuplje, tako da morate pokazati dodatnu snalažljivost ukoliko ne želite da vas "oderu" – priča oduševljeno, dodajući da ga je cjelokupan aranžman stajao nešto manje od tri tisuće eura, no nije mu žao ni jednog novčića.
– Sedmodnevno penjanje, koliko god zanimljivo i naporno bilo, ostalo je u drugom planu, a sve ostalo pretvorilo se u nesvakidašnje iskustvo zbog kojeg sada na život gledam ipak drugim očima – zaključuje Goran.