Putnici u automobilima koji sjede na stražnjim sjedalima zaštitni pojas koriste tek u 16,8 posto slučajeva. To je poražavajući podatak obzirom da je vezivanje po Zakonu o sigurnosti prometa na cestama obavezno na svim sjedalima u vozilu.
Motoristi disciplinirani
Dio je to statistike temeljene na anketi koju je policija provela na širem karlovačkom području .Analizom podataka uočeno je da bilo kada je riječ o vozaču, suvozaču ili putniku, sigurnosni pojas češće koriste na duljim putovanjima i izvan grada.
Ukupno, pojas je koristilo 81,7 posto vozača, te 71,4 posto suvozača.Vezano uz korištenja zaštitne kacige i svjetala uočeno je da se vozači mopeda i motocikala uglavnom pridržavaju zakonskih odredbi.
Tako je tijekom ankete evidentirano da 98 posto vozača koristi kacigu, a 81,4 ih je imalo upaljena svjetla na vozilu. Obzirom da je Nacionalnim programom sigurnosti prometa na cestama do 2020. godine u dugoročnim ciljevima definirano da najmanje 98 posto sudionika u prometu mora koristi sigurnosni pojas i zaštitnu kacigu prilikom vožnje, očito je kako će se još puno morati raditi da bi se ispunila ta zadaća.
No, prometni stručnjaci tvrde da su vozači dobro upoznati s potrebnom korištenja svih sigurnosnih elemenata, te da do prekršaja u većini slučajeva dolazi zbog njihovog nemara ili nediscipline.
–Tijekom obuke u autoškolama svi polaznici dobro su upoznati s nužnošću korištenja sigurnosnih sustava, pa tako i sigurnosnog pojasa – tvrdi Ivana Marković voditeljica autoškole Obrazovnog centra Marković, te pojašnjava:
–Kandidat za vozača prije nego što krene u vožnju obavezan je prilagoditi sjedalo, naslon za glavu, vozačka ogledala i vezati se sigurnosnim pojasom. Također dužan je upozoriti sve u vozilu da se povežu. Tijekom obuke ne može se dogoditi da kandidat upravlja automobilom bez vezivanja pojasom ili motociklom bez uporabe kacige – zaključuje I. Marković.
Pojačani nadzor
Kako bi ispunili zacrtane ciljeve i povećali sigurnost na cestama iz policije upozoravaju sve da će u idućem periodu provoditi pojačani nadzor korištenja sigurnosnih pojaseva za što je kazna 500 kuna, uporabe mobitela tijekom vožnje, gdje možete dobiti kaznu od 500 kuna, te korištenje dnevnih svjetala u razdoblju zimskog računanja vremena, gdje je predviđena kazna od 300 kuna.