Sjedinjene Države, Kina i Europska unija, glavni su akteri prvog globalnog summita koji se održava u Velikoj Britaniji. Cilj okupljanja je uspostavljanje suradnje na globalnoj razini kako bi se zajedno upravljalo rizicima vezanim uz brzi razvoj umjetne inteligencije.
Na summitu, 25 prisutnih zemalja, uz Sjedinjene Države, Kinu i EU, potpisalo je "Deklaraciju iz Bletchleyja". Deklaracija poziva na zajednički pristup nadzoru i upravljanju rizicima vezanim uz umjetnu inteligenciju.
Ovi napori dolaze usred sve većih strahova o utjecaju umjetne inteligencije na gospodarstva i društvo, osobito nakon što je OpenAI, američka tehnološka tvrtka, omogućila javnosti pristup ChatGPT-u, moćnom alatu za generiranje prirodnog jezika, prije godinu dana.
Na summitu su sudjelovali i tehnološki lideri Elon Musk,i Sam Altman, a fokus je bio na razmatranju takozvanih "egzistencijalnih rizika" od visoko sposobnih modela opće namjene, poznatih kao "granična umjetna inteligencija".
"Ne znam koja su nužno poštena pravila, ali morate početi s uvidom prije nego što napravite nadzor", rekao je milijarder Musk novinarima, dodajući da bi se "sudac treće strane" mogao upotrijebiti za uzbunu kada se razviju rizici, prenosi Reuters.
Mustafa Suleyman, suosnivač Google Deepminda, rekao je novinarima da ne misli da trenutačni granični modeli umjetne inteligencije predstavljaju "značajnu katastrofalnu štetu", ali je rekao da ima smisla planirati unaprijed jer industrija obučava sve veće modele.
Ideja održavanja ovog summita potekla je od britanskog premijera Rishija Sunaka, koji želi da Velika Britanija zauzme ulogu posrednika između gospodarskih blokova Sjedinjenih Država, Kine i EU-a nakon Brexita.
Kina je ključni sudionik summita, s obzirom na njezinu ulogu u razvoju umjetne inteligencije.
Wu Zhaohui, kineski zamjenik ministra znanosti i tehnologije, rekao je na otvaranju dvodnevnog summita da je Peking spreman povećati suradnju oko sigurnosti umjetne inteligencije kako bi pomogao u izgradnji međunarodnog "okvira upravljanja". "Zemlje, bez obzira na njihovu veličinu i opseg, imaju jednaka prava na razvoj i korištenje umjetne inteligencije", rekao je.
No, neki su britanski zastupnici postavili pitanje bi li Kina trebala biti tamo s obzirom na nisku razinu povjerenja između Pekinga, Washingtona i mnogih europskih prijestolnica kada je riječ o kineskom angažmanu u tehnologiji.
Sjedinjene Države su uoči summita jasno dale do znanja da je poziv Pekingu došao iz Britanije, ne iz SAD-a. Michelle Donelan, britanska ministrica tehnologije, izrazila je zadovoljstvo što se okupilo toliko ključnih igrača na samitu i najavila nove AI sigurnosne samite, za šest mjeseci u Južnoj Koreji a potom, za godinu dana u Francuskoj.
Sudionici su istaknuli važnost globalnog pristupa upravljanju rizicima umjetne inteligencije, a potpisivanjem Deklaracije iz Bletchleya žele postaviti okvir za buduće suradnje i politike u ovom području.
Ovaj povijesni trenutak, odigrao se u mjestu poznatom kao domu 'razbijača šifri' tijekom Drugog svjetskog rata, mjestu gdje je radio otac umjetne inteligencije Alan Turing, i gdje je dešifrirana njemačka Enigma, što daje i simboličnu važnost ovog događaja u kontekstu sigurnosti i tehnologije.
Potpisnice Deklaracije su: Australija, Brazil, Kanada, Čile, Kina, Europska unija, Francuska, Njemačka, Indija, Indonezija, Irska, Izrael, Italija, Japan, Kenija, Saudijska Arabija, Nizozemska, Nigerija, Filipini, Republika Koreja, Ruanda, Singapur, Španjolska, Švicarska, Turska, Ukrajina, Ujedinjeni Arapski Emirati, Ujedinjeno Kraljevstvo, Sjedinjene Američke Države.
Inače, Sjedinjene Države na summitu su najavile i osnivanje Instituta za sigurnost umjetne inteligencije, a toj objavi prethodila je i objava izvršnog ukaza predsjednika Joea Bidena o umjetnoj inteligenciji. Europska unija, pak, već nekoliko godina radi na AI aktu, zakonu okvirut kojim nastoji postaviti regulatorni okvir za upotrebu AI-ja. Zakon je u završnoj fazi, a očekuje se da će svakako biti dovršen tijekom 2024.