Poluprazne bolnice prva je slika jučerašnjeg, šestoga dana štrajka liječnika. No ni u jednoj bolnici u Zagrebu posao nije potpuno prekinut, ali je tekao bez gužvi i nervoze. I kao što je u šali izjavio jedan pacijent, napokon je hrvatsko zdravstvo, barem u čekaonicama, doseglo američki standard.
U Kliničkoj bolnici "Sestre milosrdnice", prema riječima glasnogovornice dr. Vesne Šerić, oko 150 liječnika, što je između 50 i 60 posto, radi prema napucima sindikata samo hitne zahvate, dok ostali obavaljaju sve. Ni jedan pacijent, kaže dr. Šerić, nije odbijen, a svima koji su zvali rečeno je da dođu u bolnicu kako bi se izravno utvrdila hitnost stanja. Međutim, posao i nije bilo teško organizirati jer je u bolnicu u Vinogradskoj došlo upola manje pacijenata nego inače. Slično je jučer bilo i u KB "Merkuru", gdje je također došlo 50 posto manje pacijenata nego drugih radnih dana. Ravnatelj dr. Miran Martinac kaže kako su na taj način "odštrajkali" pacijenti, a svi koji su došli bili su zbrinuti i u poliklinici i u dijagnostici. Svojim potpisom za štrajk se odlučilo 35 posto liječnika u "Merkuru", ali, kaže dr. Martinac, štrajk i sindikalne zahtjeve isticanjem bedža deklarativno podržavaju svi.
I u KB "Dubravi" se, naravno, poštovala naredba ministra zdravstva da se posao mora normalno organizirati. Neki su liječnici radili puno, neki manje, neki ništa, rekao je pomoćnik ravnatelja dr. Marko Banić, ali je i pacijenata bilo neusporedivo manje nego ostalih dana. Prema riječima sindikalne povjerenice u "Dubravi" Ljiljane Lovrić, u štrajku je 98 posto liječnika koji zbrinjavaju samo hitne slučajeve, a umjesto 40, jučer su obavljene samo četiri operacije.
U Kliničkoj bolnici Split štrajkali su jučer svi članovi sindikata liječnika, a oni koji su radili, podržavaju njihove zahtjeve. Iz štrajkaškog odbora upozoravaju da će svi pacijenti koji dođu s hitnom uputnicom biti pregledani, dok hladni pogon neće raditi. Ista je situacija i u Bolnici u Osijeku.
- Od danas Ministarstvo preuzima svu odgovornost za organizaciju zdravstvenog sustava! - rekao je jučer predsjednik Liječničkog sindikata dr. Ivan Babić odgovarajući na poteze ministra zdravstva Andre Vlahušića. Ocijenio je kako je Vlahušić "pristupio nečemu što je suprotno Ustavu - zabrani štrajka". Babić je pozvao sve liječnike da budu na svojim radnim mjestima i obavljaju svoj posao sukladno zakonskim, etičkim, moralnim i profesionalnim normama. - Neka zbrinu sve pacijente koji su vitalno ugroženi, kojima prijeti invaliditet kao trajna posljedica, neka vode brigu o djeci i pacijentima s malignomima - pozvao je Babić, te kazao da se nada da će ih netko iz Vlade pozvati na pregovore. Sindikat će voditi računa da se ne krše konvencije, te najavio da će razmisliti i o internacionalizaciji problema.
Upitan o činjenici da je u novinama izašao podatak o njegovoj plaći, Babić je to ocijenio "pomalo smiješnim". Dodao je da je iznesena neistina, te da je cijena njegova radnoga sata 35 kuna. Hrvatske liječnike pozvao je u štrajk zbog statusnih pitanja, zaštite stečenih prava, otvaranja socijalnog dijaloga i strukovnoga kolektivnog ugovora.
Ministar zdravstva Andro Vlahušić izjavio je da je većina bolnica u Hrvatskoj jučer normalno radila. A za današnji smanjeni posjet pacijenata odgovornost će snositi Liječnički sindikat koji je pozvao građane da ne dođu u bolnice. Vlahušić je optužio Ivicu Babića da je pokušao puč u zdravstvu te da Babić snosi osobnu odgovornost ako netko umre zbog toga jer nije dobio odgovarajuću zdravstvenu uslugu.
Diana Glavina