Neodoljiva Hrvatska

U dvorcu grofa Antuna Jankovića predstavljen je vrijedan potencijal promocije Hrvatske - nacionalne manjine

nacionalne manjine
Foto: PR FOTO
1/5
08.05.2015.
u 16:15

Povodom Dana grada Daruvara putem predstavljanja projekta Neodoljiva Hrvatska, u baroknom dvorcu grofa Janka Draškovića 06.05.2015, predstavljen je vrijedan potencijal promocije Hrvatske - nacionalne manjine. Sunčana Matić, autorica i voditeljica projekta Neodoljiva Hrvatska predstavila je naše nacionalne manjine uz potporu Grada Daruvara uz nastupe folklorne sekcije Holubička i pjevačkog zbora iz Češke besede Daruvar.

Kao prepoznatljivost grada Daruvara istaknuti su geotermalni izvori - Daruvarske toplice, proizvodnja kvalitetnih vina i piva, a zemljopisno i kulturno bogatstvo daruvarskog kraja značajno je i zbog najmnogobrojnije nacionalne manjine Čeha u Hrvatskoj. Hrvatska svojom površinom i brojem stanovnika spada u srednjevelike europske zemlje. Gledano u svjetskim razmjerima moglo bi se reći da je Hrvatska zapravo mala zemlja. Međutim rijetko gdje u svijetu i Europi u tako maloj zemlji nalazimo toliko raznolikosti kao što ih ima Hrvatska. Najčešće govorimo o njenim geografskim, klimatskim, geološkim ili pak biološkim raznolikostima.

Ljudi su svakako najveće bogatstvo Hrvatske i kada je Hrvatska u pitanju, i u tom bogatstvu ima raznolikosti. Hrvati ovdje žive u suživotu sa više od dvadeset nacionalnih manjina. To su Albanci, Austrijanci, Bošnjaci, Bugari, Crnogorci, Česi, Mađari, Makedonci, Nijemci, Poljaci, Romi, Rumunji, Rusi, Rusini, Slovaci, Slovenci, Srbi, Talijani, Turci, Ukrajinci, Vlasi, Židovi. Etnička i multikulturna raznolikost i duh razumijevanja, uvažavanja i tolerancije doprinose promicanju razvoja Republike Hrvatske. Iako u postotcima nacionalne manjine čine izrazito manji dio stanovništva Hrvatske, Srbi 4,5% a sve ostale manjine manje od 1%, njihov doprinos kulturnom razvoju hrvatske kroz povijest i danas je značajan. Zahvaljujući upravo manjinama prema hrvatskom društvu ostvareno je i danas se ostvaruje nebrojeno mnoštvo kapilarnih kulturnih transfera što obogaćuje nacionalni kulturni identitet Hrvatske i karakterizira Hrvatsku kao zemlju otvorenih vrata u kojoj razlike ne čine prepreku nego obogaćuju život ljudi.

O životu i stvaralaštvu pripadnika nacionalnih manjina u Hrvatskoj može se saznati na mnogim manifestacijama organiziranih kroz godinu širom Hrvatske ili pročitati u listovima koje izdaju kulturno umjetničke udruge. Npr. ako želite više saznati o tome kako svoj jezik, kulturu i tradiciju čuvaju Česi u Hrvatskoj tada svakako prolistajte tjednik „Jednota“ i dječji časopis „Naš koutek“, a možete se dobro provesti i na Dožinkama-Žetvenim svečanostima u Daruvaru ili Danima češke kulture. Osim u kulturnom stvaralaštvu, bogatstvo raznolikosti što ga Hrvatska ima zahvaljujući manjinama što u njoj žive možete osjetiti i na svome nepcu kušajući delicije mađarske ili slovačke kuhinje u Slavoniji i Baranji, češka jela i „Staročeško pivo“ u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji gdje živi najveći broj pripadnika ove manjine u Hrvatskoj ili talijanska jela u Istri, Primorsko-goranskoj županiji i Dalmaciji.

Dvojezične oznake pojedinih mjesta u Hrvatskoj nisu putokazi za turiste nego znak hrvatske zrelosti i ponosa da u tim mjestima žive brojni pripadnici neke od njenih nacionalnih manjina. I ne samo to. U nekima od tih mjesta „manjina je većina“. Ono što Hrvatsku čini istinski multikulturalnom zemljom je da Hrvati smatraju da to obogaćuje i njihov život nalazi Juraj Bahnik, predsjednik Češke besede Zagreb.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije