Osim tjelovježbi i fizikalne terapije plivanje je iznimno važna rehabilitacija, koja može unaprijediti mobilnost oboljelih od neuromuskularnih bolesti. U Udruzi osoba s invaliditetom grada i županije takvih je više od dvadeset. Međutim, oni mogu samo jednom godišnje ići u neke od hrvatskih toplica, a u Karlovcu bazena nema.
Kampanjom “Za pokret” upozorili su na potrebu da im se osiguraju svi potrebni uvjeti za poboljšanje kvalitete života.
– Grad planira izgradnju bazena, ali to je vrlo skupa investicija, koju sadašnji proračun ne može podnijeti. Nastojimo im osigurati barem u tri mjeseca u godini terapije u vodi, i to na Foginovu kupalištu, naravno, ljeti. U suradnji sa Županijom postavit će se dizalo između obale i rijeke. Spasioci će im pomagati za ulaska i izlaska u vodu. Dizalo će koristiti i ostale slabo pokretne osobe – najavio je privremeni pročelnik Odjela za društvene djelatnosti Goran Jakšić.
Pročelnik kaže da žele na Foginovu kupalištu svake godine napraviti nešto novo, pa kane za osobe s invaliditetom prilagoditi svlačionice, tuševe i sanitarne čvorove.
Tajnica udruge Marica Poljančić upozorava da oboljelima plivanje koristi i za fizičko i za psihičko zdravlje. U vodi uče pravilno disati, držati tijelo, osjećaju se donekle samostalno kada u takvom okruženju izvode pokrete.
– Za osobe s invaliditetom plivanje može biti i način psihičke prilagodbe, rekreacije i socijalizacije. Uz pomoć instruktora upoznaju se sa svim njima dostižnim rotacijama tijela te uče kako ih po volji započeti, kontrolirati i zaustaviti – kazala je tajnica udruge Marica Poljančić.