U glasovanju na parlamentarnim izborima uporne Iračane nisu mogu omesti ni minobački napadi ni granate od kojih je život izgubilo 36 osoba; bili su odlučni da izaberu prvu vladu koja će samostalno voditi državu nakon povlačenja američkih borbenih postrojbi krajem ljeta i svih vojnika do kraja iduće godine. Odaziv je bio mnogo veći nego na prvim izborima 2005.
Irački narod bio je odlučan da sam izabere svoje predstavnike i najveći znak ponosa u Iraku u nedjelju su bili prsti zamrljani ljubičastom tintom, znak da je na biračkom mjestu popunjen i ubačen glasački listić. Četrdesetogodišnji Walid Abid, koji je glasao u bagdadskom predgrađu Azamiyahu, samo par stotina metara od mjesta gdje su padale granate, kaže:
- Ne bojim se i neću ostati doma. Do kad? Moramo promijeniti stvari. Kad bih ostao doma i ne otišao glasati, u Azamiyahu bi moglo biti samo još gore.
Da bi osigurale izbore, iračke vlasti zatvorile su granice i zabranile letove u bagdadskoj zračnoj luci, te poslale stotine tisuća vojnika i policajaca na ulice. U nekim dijelovima Bagdada nije se moglo prijeći ni 50 metara bez prolaska kroz kontrolne točke.
Bojnik američke vojske W. Vorhees rekao je da su Amerikanci obaviješteni o 44 veća napada samo u Bagdadu, ali da napadi nisu eskalirali do masovnih razmjera:
- To je taktika zastrašivanja, uglavnom usmjerena na sunitska područja da oni ne bi mogli glasati, pokušavaju pojačati sunitsko-šijitski rascjep.
Zbog zamršenih mogućnosti koaliranja između srodnih ili čak suprotstavljenih strana, može proći i više mjeseci od objavljivanja izbornih rezultata do formiranja nove vlade. Za 325 mjesta u parlamentu natječe se oko 6200 kandidata, a najviše izgleda imaju koalicija sadašnjeg premijera Nourija al-Malikija, njegovi bivši saveznici okupljeni u Iračku nacionalnu alijansu (INA) te koalicija al-Iraqiyya bivšeg premijera Ayada Alawija. Izvjesno je da će najmanje 34 zastupnička mjesta osvojiti Kurdi, koji će sigurno koalirati s onim tko bude na vlasti ukoliko ispuni njihove zahtjeve oko statusa grada Kirkuka i udjela u prihodima od nafte.
Ti izbori su lakrdija. Na njima nije sudjelovana najjača i najizraženija politička opcija tj. talibani. Tek kad se njih uključi u političke procese može doći do mira. Ovo je samo mazanje očiju svijetu i produžavanje rata.