Pripremali se 13 godina

Veliki uspjeh Kliničkog bolničkog centra Split: Prva transplantacija matičnih stanica

Najavljena prva transplatacija krvotvornih matičnih stanica u KBC Split
Foto: Milan Sabic/PIXSELL
1/5
10.03.2021.
u 21:20

U KBCu Split planiraju da će imati od deset do petnaest takvih postupaka godišnje

U splitskom KBCu uspješno je obavljena prva transplantacija krvotvornih matičnih stanica. Riječ je o metodi u liječenju najtežih hematoloških oboljenja.

Taj se postupak u Zagrebu provodi od 1983. godine u tri bolnice, a u Splitu su se za to pripremali gotovo 13 godina. Prema riječima dr. Julija Meštrovića, ravnatelja KBCa, 62godišnja pacijentica uspješno se oporavlja.

Standard liječenja

– Ovo je veliki uspjeh splitske i hrvatske medicine, prvi put je napravljena transplantacija izvan Zagreba, u nekom drugom centru. Dugo se pripremao ovaj zahvat, godinama, i uspjeli smo ga realizirati – objavio je dr. Julije Meštrović koji je zahvalio svima onima koji su na tome radili: hematolozima, transfuziolozima, laborantima, mikrobiolozima, tehničkom osoblju, osobito Udruzi leukemija i limfomi koja podržava ovaj projekt svih ovih godina te KBCu Zagreb koji ih je podržavao i pomogao im.

Najavljena prva transplatacija krvotvornih matičnih stanica u KBC Split
1/5

Dr. Dominik Lozić, voditelj Odjela za hematologiju i voditelj tima, rekao je da je pacijentici u srijedu bio 16. dan nakon operacije.

– Mislili smo je danas otpustiti, ali pričekat ćemo još koji dan. Planiramo da ovaj postupak postane standard  liječenja u našoj bolnici kao što je to u Zagrebu i u svijetu – najavio je dr. Lozić koji je pojasnio postupak.

– Najprije se bolesnika klasičnom kemoterapijom dovede u fazu da mu je bolest pod kontrolom, zatim mu se posebnim aparatom uzima dio krvi u kojem se nalaze krvotvorne matične stanice. Bolesnik se priključi na aparat koji sliči aparatu za hemodijalizu i tijekom nekoliko sati prikupi se onaj dio krvi u kojem se te matične stanice nalaze. Kada ih prikupimo dovoljno, pacijentu nakon od tri do četiri tjedna dajemo jaku kemoterapiju koja uništi sve preostale zloćudne stanice, ali i sve stanice koštane srži. Pacijent tada nema svojih stanica, pa idući dan vratimo njegove zamrznute stanice natrag i čekamo da se oporavi, što traje od dva do tri tjedna – objasnio je Lozić.

Uskoro i sljedeća pacijentica

U KBCu Split planiraju da će imati od deset do petnaest takvih postupaka godišnje. Sljedeću pacijenticu očekuju idućeg tjedna.Amara Trgo, predsjednica Udruge leukemija i limfomi, bila je presretna što se konačno i u Splitu ljudi s najtežim hematološkim oboljenjima mogu liječiti i transplantacijom matičnih stanica.

Udruga leukemija i limfomi raznim humanitarnim akcijama prikupila je tri milijuna kuna, što je usmjereno u kupnju aparata, edukaciju medicinskog osoblja i stvaranje uvjeta za obavljanje transplantacije.

– Današnjim bolesnicima i onima koji će se sutra suočiti s tim bolestima želim da metoda transplantacije matičnih stanica bude put k uspješnom ozdravljenju – poručila je Trgo.

 

>> Pogledajte i ovaj video: Muškarac promovira vježbe za jaču vilicu, liječnici upozoravaju protiv njih

 

Komentara 1

MA
Matrix5
16:00 10.03.2021.

Bravo za ekipu iz Splita

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije