Kamere programa "Edge od Existence" (Na rubu postojanja) Londonskog zoološkog društva u ugroženoj kenijskoj kišnoj prašumi Boni-Dodori na sjeveroistoku blizu obale Indijskog ocena i granice sa Somalijom snimile su čudno biće za čije postojanje zoologija još nije znala. Bizarnom igrom povijesti zoologije taj je 600 grama težak stvor(ić) nazvan divovskom slonovskom rovkom!
Nakon što je posljednji put neka vrsta sisavaca iz roda Macroscelidea otkrivena još prij pet godina u Tanzaniji, sada se broj pripadnika toga roda zaokružio na osamnaest.
Naglasak je na riječi "divovska" jer dosad poznate životinjice iz toga roda obično budu duge 10-30 centimetara, zajedno s repom. Slonovske rovke su rijetke i javnost ih slabo poznaje, iako su po mnogočemu posebne. Njima je na pogled najsličniji stvor bandicoot iz Australije i Nove Gvineje, ali to je tobolčar poput klokana, a ovaj je naš junak punokrvni sisavac. Mlade donose na svijet u placenti, a okoćeni su sposobni za život na otvorenom. U zoološkim vrtovima sjeverne polulopte drže ih ukupno dvadesetak primjeraka. Vrlo ih je teško uloviti, pa i zamijetiti. Imaju maskirno krzno od tvrde ili meke dlake, na otvoreno izlaze noću, a rilcem prekopavaju zemlju i hrane se uglavnom crvima i kukcima.
Ime za rod "slonovske rovke" zadržalo se kao trag u zoologiji od nerazumijevanja kamo da se svrsta te sisavce koji žive isključivo u Africi. Francuski prirodoslovac i ornitolog Charles Lucien Bonaparte prvi im je 1838. godine pogrešno odredio rod svrstavši ih uz krtice upravo na temelju izgleda rilca. Nisu ni glodavci, nego mnogo razvijeniji sisavci. Kasnije se morfološkom (Butler, 1956.) i genskom analizom ustanovilo da taj rod zapravo spada nadred afroterija, meu kojima su srodnici i toliko naizgled različite životinje kao mravojedi, morske krave (koje ne treba miješati s tuljanima) i slonovima. Odatle je riječ "slon" u imenu, koliko god djelovalo groteskno, zapravo najtočnije!
Zato se znanstvenici sve više zauzimaju da se ovaj red zove sengiji. Sengi je riječ iz bantu jezika kojom afrički domoroci zovu upravo takve životinje.
Slatko malo.