Novac

U M. Bistrici će stariji volontirati u objektima kulturne baštine

\'VARAZDIN/MEDJIMURJE- 18.02.2009., Belica, Hrvatska- Odlagaliste otpada u Belici. Photo: Ivica Beti / Vecernji list\'
Ivica Beti/VLM
08.02.2011.
u 17:45

Rok za provedbu projekata je 18 mjeseci, a ukoliko nebudu provedeni u tom vremenu, novac se gubi

U Krapinsko-zagorsku županiju stiže više od 2,6 milijuna eura iz IPA programa (EU Instrumenti pretpristupne pomoći), i to zahvaljujući četirima projektima iz prekogranične suradnje Hrvatske i Slovenije koji su izabrani između 183 prijavljena.

Očuvanje bioraznolikosti

– Od prijavljenih projekata iz Hrvatske, prošlo je njih 22, a među njima se nalaze čak četiri iz naše županije, pa moramo biti iznimno zadovoljni ostvarenim rezultatima – rekao je Krapinsko-zagorski župan Siniša Hajdaš Dončić na prezentaciji projekata. Prvi je predstavljen projekt Remedisanus, čiji je cilj poboljšanje kvalitete života stanovnika i očuvanje bioraznolikosti kroz sanaciju i remedijaciju divljih odlagališta otpada. Predviđena je sanacija ukupno 60 divljih odlagališta otpada, od toga polovica s hrvatske strane.

– Taj projekt je sam vrijedan 1,1 milijuna eura, a realizirat će se i remedijacijski pilotni projekti na području dva već sanirana odlagališta otpada. Predviđene su radionice u vrtićima, gdje će se djecu učiti da otpad može biti koristan i da se od njega mogu raditi i igračke – objasnila je direktorica Zagorske razvojne agencije Ines Kos. Pritom je istaknuto da je od spomenutih 22 odobrena projekta Remedisanus jedini kojem je nositelj Županija.

Drugi projekt je Sprint i vrijedan je 670 tisuća eura, a cilj mu je stvaranje potpornog okruženja za podizanje inovacijskog i tehnološkog potencijala u pograničnom području, što će se činiti kroz tematske radionice i seminare. Projektom Pom, čija je vrijednost 460 tisuća eura, želi se pridonijeti integraciji i boljoj dostupnosti ponude potrebnog poduzetničkog osposobljavanja, savjetovanja i informiranja mladih.

Hodočasnički put

Za četvrti projekt – Kult pro – se u suradnji sa slovenskim partnerima prijavila Općina Marija Bistrica.

– Radi se o nastavku srednjoeuropskog hodočasničkog puta, kako bismo se definirali kao svjetska turistička destinacija. Osim toga, želimo i očuvati i našu prirodnu i kulturnu baštinu, za što će se provoditi treninzi osposobljavanja starijih osoba za volonterski rad u objektima kulturne baštine, dok ćemo sa susjedima Slovencima raditi na umreživanju i promociji kulturne i prirodne baštine pograničnog područja – objasnio je načelnik Marije Bistrice Stjepan Muhek. Ugovori za te projekte će se potpisati početkom travnja, a budući da je Županija osigurala sredstva za njihovo provođenje oni će odmah početi s implementacijom. – Rok za provedbu projekata je 18 mjeseci i ne provedu li se u tom vremenu – novac se gubi, ali budući da je sve odlično odrađeno, ne vidim razloga da ne bude sve prema planu – rekao je župan Hajdaš Dončić.

Slovenija pomaže novcem, naša Vlada ne 

Mi smo osigurali novac, ali, primjerice u Sloveniji Vlada sudjeluje u projektima s 10 posto iznosa i na taj način pomaže nositeljima projekta, dok kod nas to nije slučaj. To je problem, jer nositelji moraju projekte sami financirati, a novac im se vraća tek kada završe. Naše općine i gradovi nemaju novca i destimulira ih se da se prijavljuju na takve natječaje – zaključio je župan Hajdaš Dončić. 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije