Odluku Visokog upravnog suda, prema kojoj država životnim partnerima mora dopustiti pristup postupku procjene podobnosti za posvajanje djece, Željka Markić, izvršna direktorica udruge U ime obitelji, smatra izigravanjem volje birača izražene 2014. godine na referendumu o ustavnoj definiciji braka. A za takav razvoj događaja okrivila je – premijera Andreja Plenkovića.
Interesi djece
- Plenkovićevo nametanje da se preko Ustavnog suda i onda dalje kaskadno preko sudova i politike homoseksualnim parovima omogući posvajanje djece izigravanje je volje više od milijun birača izrečene na referendumu o braku i na štetu je djece povjerene na skrb državi - rekla nam je u četvrtak Markić. Uvjerena je da je riječ o političko-sudskom nametanju ideologije, suprotno interesima djece.
- To najbolje ilustrira koliko je bio važan referendum o braku na kojem smo još prije devet godina ukazali na potrebu zaštite braka i djece - ističe Markić.
Premda je Ministarstvo obitelji najavilo da će poštovati ovu pravomoćnu sudsku odluku, Markić je uvjerena da postoji prostor za njezino daljnje pobijanje, i to tako da se putem Državnog odvjetništva pred Vrhovnim sudom pokrene postupak zaštite zakonitosti, odnosno zatraži preispitivanje zakonitosti ove odluke.
VIDEO: Istospolni partneri mogu ravnopravno pristupiti postupku posvajanja djece: 'Ovo je veliki trenutak'
- Suprotno pompoznim medijskim naslovima, na tu odluku može se uložiti žalba. Ministarstvo može podnijeti prijedlog Državnom odvjetništvu RH za podnošenje zahtjeva za preispitivanje zakonitosti te odluke - o tome odlučuje Vrhovni sud, a može podnijeti i ustavnu tužbu. Ministarstvo može ići i na Europski sud za ljudska prava, ako i dalje zastupa interese djece povjerene na skrb državi. Ima prostora, ako za to postoji politička volja - tumači Željka Markić.
Sanja Barić, profesorica Ustavnog prava na riječkom Pravnom fakultetu, uzvraća da je riječ o pojedinačnom aktu i da se Ministarstvo ne može obratiti Ustavnom sudu jer država nije stranka kad je riječ o ljudskim pravima. Što se tiče ustavnog referenduma iz 2014., Barić podsjeća da su i pravna struka i Ustavni sud referendumsku inicijativu otpočetka upozoravali na to da unošenje definicije braka kao životne zajednice muškarca i žene neće proizvesti nikakve pravne posljedice osim puke zaštite riječi "brak", dok će se prava istospolnih zajednica i dalje širiti i razvijati neovisno o toj odredbi.
Inzistiranje na neistini
- Ustav ne može utvrditi razlike na temelju seksualne orijentacije. Radi se o ustavnopravnoj istini na koju smo otpočetka upozoravali i to je tada jasno rekao i Ustavni sud, no inicijatori referenduma uporno su inzistirali i inzistiraju na pravnoj neistini i time pljuju po pravnoj struci - kaže Barić i dodaje kako je upravo udruga Željke Markić jedina koja, inzistirajući na pravnoj neistini, forsira svjetonazor u tim pitanjima.
Sve suprotno prirodi kad-tad će se pokazati pogubno. Možeš ti reći da si i ovo i ono, ali to su samo riječi. Tvoja svaka stanica govori tko i što si.