Nagodilo se 260 liječnika

U proračun se zasad slilo 7,5 milijuna kuna. Dio novca je trošak suđenja, dio su kazne

farmal
Foto: Davor Višnjić/PIXSELL
1/2
26.06.2014.
u 16:12

Polovici osuđenih liječnika zatvor je zamijenjen radom za opće dobro, a koliko je poznato, liječnici nisu i disciplinski sankcionirani

Kada je lani potkraj prosinca, nakon jednogodišnje istrage, podignuta optužnica u aferi Hipokrat za davanje mita liječnicima da bi propisivali lijekove određene farmaceutske kompanije, bila je ona po mnogo čemu jedinstvena. Jer riječ je bila o najvećoj optužnici u povijesti hrvatskog pravosuđa kojom su obuhvaćene 364 osobe i jedno trgovačko društvo, konkretnije Farmal. Bila je napisana na 800 stranica, a spis je u tom trenutku brojio oko 100.000 stranica.

Priznali krivnju

Pola godine kasnije za velik broj optuženika priča je gotova i prije početka suđenja jer od 364 optužena liječnika i ljekarnika, njih 260 do sada je odlučilo sklopiti sporazum s USKOK-om. Konkretnije, u zamjenu za manju kaznu priznali su krivnju. Do sada je pravomoćno 230 izrečenih presuda, a među onima koji su se odlučili na nagodbu, osim liječnika i ljekarnika, ima i djelatnika Farmala. Polovica onih koji su do sada priznali krivnju, na temelju sporazuma, osuđena je na kazne od tri mjeseca do godinu dana zatvora, no kazne su im zamijenjene radom za opće dobro. Drugoj polovici izrečene su uvjetne osude. Zadovoljna može biti i država jer se do sada u državni proračun u ovom postupku slilo oko 7,5 milijuna kuna. Riječ je o novcu do kojeg se došlo zbrajanjem protupravno stečene imovinske koristi, koja je optuženicima oduzeta, sudskim troškovima koje su morali platiti te sporednim novčanim kaznama koje su izrečene pojedinim optuženicima.

I dok USKOK, zbog obavljena posla, može biti zadovoljan, kao što zadovoljan može biti i zagrebački Županijski sud jer je velikim brojem nagodbi izbjegao megasuđenje koje bi teško bilo organizirati, a kamoli provesti, javnost muče neka druga pitanja.

>>U akciji Hipokrat optužene 364 osobe

Pitanje je kako je moguće da osuđeni liječnici i dalje obavljaju svoj posao bez ikakvih posljedica. Naime, koliko je poznato, Hrvatska liječnička komora do sada nije poduzela nikakve disciplinske postupke protiv onih liječnika koji su se našli u jednoj od najvećih korupcijskih afera u našem zdravstvu.

Bez sankcija komore

U početku su u komori tvrdili da moraju čekati pravomoćno okončanje postupka, no sada je gotovo izvjesno da osuđenim liječnicima ne prijete nikakve sankcije ni oduzimanje licencije. Neslužbeno se može čuti da bi disciplinsko sankcioniranje tolikog broja liječnika, mahom opće prakse, opasno urušilo i onako urušeni zdravstveni sustav. Iako je to vjerojatno istina, ipak je pitanje kakva se poruka takvim stavom šalje javnosti jer ispada da su liječnici zaštićeniji od, primjerice, policajca, koji u ovakvim situacijama ne samo da budu udaljeni iz službe i disciplinski sankcionirani već počesto i prije pravomoćnog okončanja sudskog postupka dobiju otkaz. Uz obrazloženje da je bilo kakvo kršenje zakona, a kamoli presuda, nespojivo s obavljanjem javne službe.

Komentara 1

MA
Marino
16:15 27.06.2014.

Tipično za HR pravosuđe, prvo mediji raspušu mega proces da na kraju ni jedan ali baš ni jedan od tih 364 bitan... barem za dobar primjer na završi u zatvoru. A koliko ste sa rakukurikali kad je sudac odfučkao penall kojeg nije bilo. Ovdie je njih 364 doslovce kralo pa nikome ništa. Po balkanski..dogovorit čemo se..

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije