Prosječna otkupna cijena mlijeka na razini država članica EU u studenom je ove godine iznosila 44,44 eura/100 kg, što znači da je ostala na približnoj razini kao u listopadu, ali je na godišnjoj razini manja za 23 posto, podaci su Croatiastočara. U Hrvatskoj je cijena 100 kg mlijeka (1 kg = 1,1 l) iznosila 48,79 eura te je minimalno veća u odnosu na cijenu iz listopada.
- Najveći pad otkupnih cijena za više od 30 posto zabilježen je u Švedskoj, Danskoj, Nizozemskoj, Njemačkoj, a u Irskoj je taj pad iznosio čak 41 posto. U zemljama u okruženju - u Mađarskoj je cijena bila manja za 21 posto, a u Sloveniji za cca 19 posto, dok je prosječna cijena mlijeka u Hrvatskoj u odnosu na EU prosjek bila veća za 10 posto te je Hrvatska jedina članica gdje je otkupna cijena mlijeka u studenom veća na godišnjoj razini - kaže direktor Croatiastočara Branko Bobetić.
Što se tiče neto prodajnih cijena sireva, konzumnog mlijeka, vrhnja i jogurta te maslaca - cijena svježih sireva, prema podacima prerađivača mlijeka za studeni ove godine, na mjesečnoj je razini jednaka onoj iz listopada. Cijena gaude pala je za 7 posto, trapista za 2 posto, cijena maslaca za 1 posto. Prodajna cijena edamera veća je pak za 8 posto, a neto prodajne cijene konzumnog mlijeka, jogurta i vrhnja približno su ostale na razini cijena iz listopada.
Europska komisija objavila je grafički prikaz EU proizvodnje mliječnih proizvoda s podacima o utrošku mlijeka za pojedinu vrstu mliječnih proizvoda što je vidljivo na priloženom grafičkom prikazu za cijelu prošlu godinu.
POVEZANI ČLANCI:
- U tjednu početkom prosinca sve grupe mliječnih proizvoda, osim ementalera, u EU bilježe lagani rast dok na godišnjoj razini bilježe pad od 11 do 26 posto, zavisno od vrste proizvoda - kaže Bobetić.
Srednjoročne prognoze proizvodnje, tržišta i makroekonomske pokazatelje za sektore primarne poljoprivredne proizvodnje uključujući i prateće proizvode, koje u prosincu objavljuje Europska komisija, govore kako se u mliječnom sektoru očekuje brži pad broja mliječnih krava, prosječno godišnje za 1,1 posto. S druge strane, predviđa se rast proizvodnje mlijeka po kravi po prosječnoj godišnjoj stopi od 0,9 posto u narednih deset godina pa bi sa sadašnjih cca 7640 kg mlijeka po kravi proizvodnja u 2035. godini dosegla razinu od cca 8520 kg.
- Procjene Europske komisije su da će i dalje padati potrošnja svježih mliječnih proizvoda, mlijeka, vrhnja i jogurta po prosječnoj godišnjoj stopi od 0,7 posto, dok bi proizvodnja sireva i dalje rasla po prosječnoj godišnjoj stopi od 0,3 posto - ističe Bobetić. EK također predviđa rast otkupnih cijena mlijeka po prosječnoj stopi od 0,8 posto pa bi u 2035. prosječna otkupna cijena mlijeka na razini država članica ponovno dosegnula razinu cijene mlijeka iz prošle godine, a to je cca 50 eura/100 kg mlijeka.
VIDEO Počelo rušenje bespravno sagrađenog objekta Frane Barbarića
Ovom prokletstvu trebamo stati Hrvackoj ne kupovat neka ti pohlepni jedu i piju sami svoje brezobrazluka prvog reda. 1kg čvaraka 20 eure na primjer